Torsdag 14 Maj | 09:17:33 Europe / Stockholm

Kalender

Est. tid*
2026-10-29 08:00 Kvartalsrapport 2026-Q3
2026-10-16 N/A X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.38
2026-08-06 08:00 Kvartalsrapport 2026-Q2
2026-05-07 - Kvartalsrapport 2026-Q1
2026-04-16 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.39
2026-04-15 - Årsstämma
2026-02-12 - Bokslutskommuniké 2025
2025-11-06 - Kvartalsrapport 2025-Q3
2025-10-20 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.37
2025-08-07 - Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-05-07 - Kvartalsrapport 2025-Q1
2025-04-09 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.38
2025-04-08 - Årsstämma
2025-02-13 - Bokslutskommuniké 2024
2024-11-07 - Kvartalsrapport 2024-Q3
2024-10-18 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.34
2024-08-08 - Kvartalsrapport 2024-Q2
2024-05-03 - Kvartalsrapport 2024-Q1
2024-04-29 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.34
2024-04-26 - Årsstämma
2024-02-08 - Bokslutskommuniké 2023
2023-11-02 - Kvartalsrapport 2023-Q3
2023-10-20 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.32
2023-08-10 - Kvartalsrapport 2023-Q2
2023-05-04 - Kvartalsrapport 2023-Q1
2023-04-21 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.32
2023-04-20 - Årsstämma
2023-02-09 - Bokslutskommuniké 2022
2022-11-03 - Kvartalsrapport 2022-Q3
2022-10-17 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.3
2022-08-11 - Kvartalsrapport 2022-Q2
2022-05-05 - Kvartalsrapport 2022-Q1
2022-04-08 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.3
2022-04-07 - Årsstämma
2022-02-10 - Bokslutskommuniké 2021
2021-11-04 - Kvartalsrapport 2021-Q3
2021-10-18 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.19
2021-08-12 - Kvartalsrapport 2021-Q2
2021-05-05 - Kvartalsrapport 2021-Q1
2021-04-09 - X-dag bonusutdelning HARVIA 0.12
2021-04-09 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.2
2021-04-08 - Årsstämma
2021-02-11 - Bokslutskommuniké 2020
2020-11-05 - Kvartalsrapport 2020-Q3
2020-10-19 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.19
2020-08-13 - Kvartalsrapport 2020-Q2
2020-04-28 - Kvartalsrapport 2020-Q1
2020-04-03 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.19
2020-04-02 - Årsstämma
2020-02-11 - Bokslutskommuniké 2019
2019-11-08 - Kvartalsrapport 2019-Q3
2019-10-18 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.19
2019-08-16 - Kvartalsrapport 2019-Q2
2019-05-07 - Kvartalsrapport 2019-Q1
2019-04-05 - X-dag halvårsutdelning HARVIA 0.18
2019-04-04 - Årsstämma
2019-02-14 - Bokslutskommuniké 2018
2018-10-12 - X-dag ordinarie utdelning HARVIA 0.18 EUR
2018-08-16 - Kvartalsrapport 2018-Q2
2018-05-16 - Kvartalsrapport 2018-Q1

Beskrivning

LandFinland
ListaMid Cap Helsinki
SektorHandel & varor
IndustriSällanköpsvaror
Harvia är en tillverkare av bastuanläggningar. Produktutbudet består av helhetslösningar som inkluderar färdiga bastu- och spaanläggningar, samt elektriska bastuaggregat, vedeldade bastuugnar och tillhörande inredning. Utöver det tillverkar bolaget infraröda bastuanläggningar. Verksamhet innehas på global nivå, där bolagets produkter återfinns via samarbetspartners. Bolaget grundades under 1950 och har sitt huvudkontor i Muurame.

Intresserad av bolagets nyckeltal?

Analysera bolaget i Börsdata!

Vem äger bolaget?

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

2026-05-07 08:00:00

Harvia Oyj, osavuosikatsaus 7.5.2026 klo 9.00


Harvia Q1 2026: Ennätysliikevaihto ja vahva kannattavuus

Tämä tiedote on tiivistelmä Harvia Oyj:n tammi–maaliskuun 2026 osavuosikatsauksesta. Raportti on kokonaisuudessaan tämän tiedotteen liitteenä pdf-muodossa ja saatavilla myös Harvian verkkosivuilla osoitteessa https://harviagroup.com/.

Katsauskauden pääkohdat

Tammi−maaliskuu 2026:

  • Liikevaihto kasvoi 12,7 % ja oli ennätyksellisen korkea, 58,6 milj. euroa (52,0). Vertailukelpoisilla valuuttakursseilla laskettu liikevaihto kasvoi 18,3 % ja oli 61,5 milj. euroa. Liikevaihdon kasvu oli kokonaan orgaanista.
  • Liikevoitto oli 12,8 milj. euroa (11,9) eli 21,9 % (22,9 %) liikevaihdosta.
  • Oikaistu liikevoitto oli 12,9 milj. euroa (11,9) eli 22,0 % (22,9 %) liikevaihdosta. Vertailukelpoisilla valuuttakursseilla laskettu oikaistu liikevoitto oli 13,8 milj. euroa (22,4 % liikevaihdosta).
  • Operatiivinen vapaa kassavirta oli 12,0 milj. euroa (10,2) ja kassavirtasuhde 80,5 % (73,7 %).
  • Nettovelka oli 49,4 milj. euroa (51,1). Velkaantumisaste, laskettuna nettovelan suhteena viimeisen 12 kuukauden oikaistuun käyttökatteeseen, oli 1,0 (1,1).
  • Omavaraisuusaste oli 49,9 % (47,7 %).
  • Osakekohtainen tulos oli 0,50 euroa (0,45).  

Avainluvut

Milj. euroa1–3/20261–3/2025Muutos, %1–12/2025
Liikevaihto58,652,012,7 %198,9
Käyttökate14,813,87,2 %45,7
% liikevaihdosta25,3 %26,5 % 23,0 %
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät *0,10,0225,2 %0,8
Oikaistu käyttökate **14,913,87,6 %46,5
% liikevaihdosta25,4 %26,6 % 23,4 %
Liikevoitto12,811,97,7 %38,3
% liikevaihdosta21,9 %22,9 % 19,3 %
Oikaistu liikevoitto **12,911,98,1 %39,1
% liikevaihdosta22,0 %22,9 % 19,6 %
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR)0,500,4511,9 %1,41
Operatiivinen vapaa kassavirta12,010,217,6 %26,5
Kassavirtasuhde80,5 %73,7 % 57,0 %
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin-1,9-2,0-7,8 %-14,8
Nettovelka49,451,1-3,4 %57,7
Velkaantumisaste1,01,1 1,2
Nettokäyttöpääoma49,646,76,3 %47,9
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto (ROCE)41,7 %48,4 % 41,3 %
Omavaraisuusaste49,9 %47,7 % 48,3 %
Henkilöstö kauden lopussa7617284,5 %735

* Koostuu tavanomaisesta liiketoiminnasta poikkeavista eristä, jotka liittyvät konsernin strategisiin kehitysprojekteihin, yrityshankintoihin, divestointeihin, uudelleenjärjestelyihin ja käyttöomaisuuserien myyntitappioihin ja joilla on vaikutusta vertailukelpoisuuteen.

** Oikaistuna vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä.

Taloudelliset tavoitteet ja näkymät

Yhtiö on asettanut kasvuun, kannattavuuteen ja velkaantumisasteeseen liittyviä pidemmän aikavälin tavoitteita. Harvian tavoitteena on keskimäärin 10 prosentin vuotuinen liikevaihdon kasvu, yli 20 prosentin oikaistu liikevoittoprosentti sekä nettovelan suhde oikaistuun käyttökatteeseen alle 2,5x. Nettovelan ja oikaistun käyttökatteen suhdetta koskevassa tavoitteessa ei ole huomioitu IFRS-tilinpäätösstandardien muutoksien tulevia vaikutuksia.

Harvia ei julkaise lyhyen aikavälin näkymiä.

Harvian osinkopolitiikkana on maksaa säännöllisesti kasvavaa osinkoa kaksi kertaa vuodessa.

Matias Järnefelt, toimitusjohtaja:

Harvia teki vahvan tuloksen vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä. Saavutimme kaksinumeroisen liikevaihdon kasvun ja vahvan kannattavuuden sekä etenimme merkittävästi keskeisissä strategisissa hankkeissamme.

Harvian ensimmäisen neljänneksen liikevaihto oli 58,6 milj. euroa eli kasvua oli 12,7 % edellisvuodesta. Kasvu oli kokonaan orgaanista, ja vertailukelpoisilla valuuttakursseilla liikevaihto kasvoi 18,3 %.

Suurin myyntialueemme Pohjois-Amerikka kasvoi vahvasti. Liikevaihdon kasvu oli 12,0 % ja paikallisissa valuutoissa 21,1 %, mitä tuki alueen saunamarkkinoiden hyvänä jatkunut kysyntä. Kasvu tulee vahvan vertailukauden päälle, sillä kasvoimme edellisvuonna alueella samalla vuosineljänneksellä 58,8 %.

Pohjois-Euroopassa liikevaihto kasvoi 16,7 % eli kaksinumeroisin lukemin jo kolmannella peräkkäisellä vuosineljänneksellä. Myynti kasvoi kaikissa maissa. Vaikka makrotaloudellinen toimintaympäristö on edelleen vaisu, hyödymme aiempien hitaampien vuosien aikana kertyneestä patoutuneesta markkinakysynnästä sekä määrätietoisista toimenpiteistä jakeluverkoston vahvistamiseksi erityisesti Skandinaviassa. Manner-Euroopassa markkinoiden asteittainen elpyminen jatkui useimmilla keskeisillä markkinoilla ja tuoteryhmissä, mikä tuki Harvian kokonaiskasvua alueella.

APAC & MEA oli nopeimmin kasvava alueemme 29,7 %:n liikevaihdon kasvulla. Kasvua tukivat etenkin Kiina ja Japani, jotka ovat alueen kaksi suurinta saunamarkkinaa. Geopoliittiset jännitteet lisääntyivät neljänneksen aikana erityisesti Lähi-idässä. Suora vaikutus Harviaan jäi kuitenkin rajalliseksi, sillä Persianlahden alueen osuus globaalista myynnistämme on vain noin 2 %. Myös epäsuorat vaikutukset, kuten inflaatiopaineet energian ja keskeisten raaka-aineiden hinnoissa, olivat ensimmäisellä neljänneksellä maltilliset.

Suurin tuoteryhmämme, lämmityslaitteet, kasvoi vahvasti 21,0 %. Hyvän markkinakysynnän lisäksi uudet tuotteemme, kuten kosketusnäyttöinen, vuonna 2025 lanseerattu Harvia Fenix -ohjauspaneeli, on otettu erittäin positiivisesti vastaan markkinoilla. Yhdysvaltain dollarin heikentyminen vaikutti selvästi raportoituihin myyntilukuihin höyrytuotteissa sekä saunoissa ja kylpytynnyreissä, sillä merkittävä osa näiden tuoteryhmien liikevaihdosta syntyy Pohjois-Amerikassa. Höyrytuotteissa myynti jäi edellisvuotta alemmalle tasolle pääasiassa joidenkin Pohjois-Amerikan alueen avainasiakkaiden alhaisempien tilausvolyymien vuoksi.

Harvian oikaistu liikevoitto oli ensimmäisellä neljänneksellä 12,9 milj. euroa, mikä vastaa 22,0 %:n liikevoittomarginaalia. Tulos oli vahva. Vertailukelpoisilla valuuttakursseilla laskettu oikaistu liikevoitto oli noin 0,9 milj. euroa korkeampi. Kannattavuutta tuki vahva liikevaihdon kasvu, joka ylitti selvästi epäsuorien kustannusten kasvun. Bruttokate pysyi vahvana tulli- ja valuuttaympäristön muutosten johdosta toteutettujen kaupallisten toimenpiteiden ansiosta.

Ensimmäisen vuosineljänneksen aikana jatkoimme investointeja tuotantolaitoksiin, organisaatioon ja tuotekehitykseen, tavoitteenamme tukea Harvian pitkän aikavälin kasvua globaalin saunamarkkinan johtavana toimijana. Hyvä esimerkki investoinneista on uusi kuluttajille suunnattu verkkokauppamme Saksassa ja Itävallassa, joka otettiin kokonaisuudessaan käyttöön katsauskauden aikana. Jatkoimme myös IT-infrastruktuurin ja liiketoimintaprosessien uudistamista keskittyen automaation ja läpinäkyvyyden lisäämiseen, mikä tukee kannattavaa kasvuamme.

Nämä toimenpiteet jatkuvat toisella vuosineljänneksellä, kun viimeistelemme merkittäviä IT- ja prosessiuudistuksia Muuramen pääkonttorilla ja tehtaalla. Kuten olemme aiemmin todenneet, uudistukset tuovat Harvialle selkeitä hyötyjä, mutta käyttöönottotöiden odotetaan tilapäisesti pidentävän toimitusaikoja, minkä seurauksena arviolta 3–5 milj. euron toimitukset siirtyvät toiselta neljännekseltä kolmannelle. Siirtymän odotetaan vaikuttavan negatiivisesti toisen vuosineljänneksen kannattavuuteemme sekä siirtyneen bruttokatteen että uudistusprosessiin liittyvien väliaikaisten ylimääräisten kustannusten takia. Muuramen uudistukset ja niihin liittyvät toimenpiteet on suunniteltu hyvin, etenevät aikataulussa ja niistä on viestitty asiakkaillemme.

Vuoden 2026 alku on ollut kaikkiaan Harvialle vahva, ja haluan kiittää koko Harvian tiimiä sekä kumppaneitamme erinomaisesta työstä. Vaikka epävarmuus toimintaympäristössä todennäköisesti jatkuu, Harvia on osoittanut kykynsä tuottaa vahvaa tulosta vaihtelevissa ja nopeasti muuttuvissa olosuhteissa. Orgaaniset kasvuhankkeemme etenevät hyvin, ja olemme valmiita toimimaan myös yritysostorintamalla sopivien mahdollisuuksien ilmaantuessa.

Tulosjulkistustilaisuus

Harvia järjestää englanninkielisen webcast-tilaisuuden analyytikoille, sijoittajille ja medialle 7.5.2026 klo 11.00. Webcast-tilaisuudessa esiintyvät toimitusjohtaja Matias Järnefelt sekä talousjohtaja Ari Vesterinen. Tilaisuus on seurattavissa suorana webcast-lähetyksenä osoitteessa https://harvia.events.inderes.com/q1-2026.

Webcast-tilaisuus tallennetaan ja se on saatavilla Harvian internet-sivuilla osoitteessa https://harviagroup.com/fi/raportit-ja-esitykset/ tilaisuuden jälkeen.

Lisätietoja:

Matias Järnefelt, toimitusjohtaja, puh. 040 5056 080
Ari Vesterinen, talousjohtaja, puh. 040 5050 440


Harvia on liikevaihdolla mitattuna yksi maailman johtavista saunamarkkinalla toimivista yhtiöistä. Yhtiön tuotemerkit ja tuotevalikoima ovat markkinalla hyvin tunnettuja, ja yhtiön kokonaisvaltainen tuotevalikoima pyrkii vastaamaan sekä kuluttajien että ammattilaisten tarpeisiin kansainvälisellä saunamarkkinalla.

Harvian liikevaihto vuonna 2025 oli 198,9 miljoonaa euroa. Konsernin palveluksessa työskentelee yli 700 alan ammattilaista Suomessa, Yhdysvalloissa, Saksassa, Romaniassa, Kiinassa ja Hongkongissa, Itävallassa, Italiassa ja Ruotsissa. Muuramessa Harvian pääkonttorin yhteydessä sijaitsee myös yhtiön suurin saunojen ja saunakomponenttien tuotantolaitos.

Lue lisää: https://harviagroup.com/fi/