Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | Nordic SME Sweden |
Sektor | Fastigheter |
Industri | Förvaltning |
Framgångsrika hyresförhandlingar, lägre driftkostnader samt förbättrat finansnetto bidrar till att stärka fondens förutsättningar. NAV per preferensaktie (A- samt B-aktie) uppgick till 846 kronor vid kvartalets utgång.
Sammanfattning av januari - mars 2025
- Hyresintäkterna ökade för jämförbart bestånd med 7,6 procent. Totalt för kvartalet minskade dock hyresintäkterna med -1,6 procent till 50 777 tkr (51 582), vilket huvudsakligen förklaras av avyttringar av fastigheter under föregående år.
- Driftnettot för jämförbart bestånd steg med 8,8 procent. För hela kvartalet minskade driftnettot marginellt med -0,3 procent till 26 250 tkr (26 336), också detta som en följd av föregående års fastighetsförsäljningar.
- Kvartalets resultat efter skatt uppgick till -5 494 tkr
(-27 974). Det negativa resultatet förklaras främst av orealiserade värdeförändringar på fastigheter och räntederivat, men visar ändå en tydlig återhämtning jämfört med samma period föregående år. - Vid kvartalets slut uppgick fastighetsbeståndets marknadsvärde till 2 591 850 tkr (2 586 450). Ökningen förklaras av gjorda investeringar under perioden.
- NAV per preferensaktie (A- samt B-aktie) uppgick till 846 kr (859).
- Resultat efter skatt per preferensaktie (A- samt B-aktie) uppgick till -4,49 kr (-22,21).
Väsentliga händelser under januari - mars 2025
- Styrelsen har den 25 mars 2025 fattat beslut om verkställande av inlösen av samtliga kvarvarande A-aktier som under 2023 anmälts för inlösen. Det totala inlösenbeloppet uppgår till 65 377 tkr. Utbetalning till aktieägarna skedde den 31 mars 2025.
Väsentliga händelser efter periodens slut
- Styrelsen för SBF Fonder har fattat beslut den 23 april 2025 om att avveckla fonden SBF Bostad. Bakgrunden till att fonden avvecklas är att den nuvarande modellen med årlig inlösen inte är anpassad efter rådande marknadsförutsättningar. Avvecklingen kommer ske fram till senast 2028 och ingen möjlighet till inlösen kommer att erbjudas under fondens resterande löptid. Samtliga aktier kommer att lösas in vid avvecklingstillfället.
- För att hantera inlösen av anmälda B-aktier under 2024 har fonden träffat avtal om överlåtelse av 15 fastigheter till ett underliggande marknadsvärde om 975 mkr, vilket motsvarar en rabatt om 6,5 procent. Överlåtelsen beräknas ske i oktober och är villkorad av köparens finansiering varpå inlösen kommer att hanteras därefter.
Vd-ord: Tydlighet i osäker omvärld
Efter en period av svag ekonomisk utveckling och avvaktande omvärld har SBF Fonder AB beslutat att avveckla fonden senast under 2028. För att hantera de B-aktier som är anmälda för inlösen och värdeutveckla fonden genomförs en större fastighetsförsäljning.
För att hantera inlösen av de B-aktier som anmäldes under 2024 har SBF Bostad AB (publ) tecknat avtal om att sälja en fastighetsportfölj till fonden SBF Institution AB. Affären görs till ett underliggande fastighetsvärde på 975 mkr, vilket motsvarar en rabatt om 6,5 procent jämfört med nuvarande värdering. Portföljen innefattar 826 lägenheter med en total yta om 62 933 kvm fördelat på sju orter. Överlåtelsen beräknas slutföras under oktober 2025 och är villkorad av köparens möjlighet till finansiering. Genom att behålla förvaltad volym inom SBF koncernen belastas SBF Bostad inte med ökade förvaltningskostnader.
Inlösen och avveckling
SBF Bostad har under mars 2025 verkställt inlösen av de A-aktier som anmäldes för inlösen under 2023. Inlösenprocessen har varit kostsam och utdragen som följd av en avvaktande transaktionsmarknad. Vi är tacksamma för det tålamod de aktieägare som valt att lösa in A-aktien visat. Försäljningen av ovan nämnd fastighetsportfölj till SBF Institution AB möjliggör inlösen av de B-aktier som anmäldes för inlösen under 2024, vilket vi förväntar oss ska kunna ske i oktober 2025.
Med möjlighet till årlig inlösen följer en osäkerhet kring i vilken omfattning vi kan utveckla och långsiktigt investera i fastigheterna kontra att planera för avyttring. Det försvårar arbetet med att skapa långsiktigt hållbara värden. Därför har SBF Fonder beslutat att avveckla fonden senast under 2028. Samtliga A- och B-aktier kommer att lösas in till ett inlösenbelopp som fastställs vid tidpunkten för stängning. Under fondens resterande löptid kommer ingen ytterligare inlösenmöjlighet att erbjudas. Med en tydlig tidshorisont kommer vi kunna genomföra en ansvarsfull avveckling i syfte att maximera fondens värde för att sedan realisera dem. Alla aktieägare har likviditet i sina aktier på börsen till dess att fonden stängs och kan därmed både köpa och sälja aktier.
Stark hyrestillväxt
SBF har framgångsrikt förhandlat fram en höjning på över fem procent under 2024. Trenden för bostäder är positiv med fortsatt förväntad hyrestillväxt. Däremot har en osäker omvärld fått inflationsförväntningarna att stiga. Den tidigare höga inflationen har en fortsatt begränsande effekt på hushållens ekonomi vilket påverkar fondens uthyrningsarbete. Reala löneökningar väntas stärka hushållen där märket i industrin hamnade på 6,4 procent över två år.
Kostnaderna fortsätter att minska genom sund förvaltning och tidigare investeringar i energibesparande åtgärder.
Aktiv skuldförvaltning
Kvartalet har inneburit en hög aktivitet i skuld-förvaltningen som stegvis har genomfört betydande refinansieringar och räntesäkringar. Under kvartalet har vi refinansierat 314 mkr med löptid på ett år samt att vi nu har räntesäkrat 54 procent av fondens krediter med en genomsnittlig räntebindning på 1,8 år. Åtgärderna förstärker vår finansiella stabilitet och skyddar fonden mot framtida räntefluktuationer.
Makroekonomisk översikt
Enligt Konjunkturinstitutet (KI) befinner sig Sveriges ekonomi i en mild lågkonjunktur som förväntas fortsätta under 2025 och 2026, med en väntad vändpunkt under andra kvartalet 2025. Arbetslösheten förväntas förbli hög under 2025. Inflationen förväntades sjunka snabbt, men kommit in högre än väntat i början av 2025 vilket gör utvecklingen av räntan mer osäker. Hushållens konsumtion är fortsatt dämpad på grund av tidigare höga prisökningar och räntehöjningar, men en viss ökning förväntas mot slutet av 2025.
Osäker transaktionsmarknad
Under första kvartalet 2025 har transaktionsmarknaden tagit några kliv framåt och fler affärer skett än historiska snittet. Osäkerheten som det geopolitiska läget inbringar betyder dock sannolikt att det avvaktande sentimentet fortsätter en viss tid till under 2025.
Vi har stark tilltro till hyresrättens position inför framtiden. Under året som gått har vi stabiliserat fonden. Nu är vi rustade för att driva värdetillväxt inför beslutad avveckling och utveckla nya alternativa investerings-möjligheter till våra kunder.
Terje Björsell, vd
Delårsrapport januari - mars 2025 och digital presentation
Delårsrapporten för januari - mars 2025 bifogas detta pressmeddelande. Samtliga finansiella rapporter finns att tillgå på SBF Bostads hemsida under finansiella rapporter.
SBF bjuder in till en digital presentation av Delårsrapporten för januari - mars 2025 den 20 maj 2025, klockan 12.00-12.30. Möjlighet finns att ställa frågor i slutet. Här kan du anmäla dig.
Kommande investerarträffar finns även på SBF Bostads hemsida under kalendarium.
För ytterligare information, vänligen kontakta bolagets Kundansvarig, Investerarrelationer, Martin Frödin, martin.frodin@sbffonder.se, mobil 070-144 54 29, Chef Investerar Relationer, David Krook, CFA, david.krook@sbffondere.se, mobil 076-710 38 79 eller Kommunikationschef, Anette Harby, anette.harby@sbffonder.se, mobil 076-62 82 192. Du kan även besöka Bolagets hemsida www.sbfbostad.se.
SBF Bostad AB: En fastighetsfond förvaltad av SBF Fonder
SBF förvaltar och utvecklar hyresbostäder för att möta framtidens behov och möjliggör hem för livet. Med över 20 års erfarenhet utmärker sig SBF med fastighetskunskap och djupa kompetens inom allt från kapital och investeringar till förvaltning. Sedan starten 2003 har SBF förvaltat 15 bostadsfonder till ett värde av drygt 10 miljarder och erbjuder unika investeringsalternativ för privatpersoner, företag och institutionella investerare. SBF Fonder har per den 31 mars 2025 ca 4,1 miljarder kronor under förvaltning, 106 underliggande fastigheter med ca 3 200 lägenheter fördelat på 19 orter runt om i Sverige. SBF Fonder är en AIF-förvaltare och står under Finansinspektionens tillsyn.