Tisdag 23 December | 12:17:15 Europe / Stockholm

Bifogade filer

2025-11-28 08:00:00

Peab har fått uppdraget att bygga ett nytt äldreboende i Falun. Beställare är Sehlhall och kontraktssumman uppgår till 177 miljoner svenska kronor.

Äldreboendet byggs i två våningar och innefattar 80 lägenheter, gemensamhetsutrymmen och matsal, på en yta av totalt 6200 kvadratmeter.

- Jag är väldigt stolt över att vi fått förtroendet att bygga detta äldreboende i Falun. Det är en viktig och betydelsefull funktion i ett samhälle och för vår äldre befolkning, säger Fredrik Timan, regionchef på Peab.

- Vi har redan skapat många hundra omsorgslägenheter tillsammans med Peab, och fortsätter nu detta framgångsrika samarbete även i Falun. Äldreboendet i Främby kommer att bli ett av landets finaste, med både natur och service runt knuten, säger Dan Sehlberg, vd på Sehlhall.

Uppdraget är en totalentreprenad. Arbetet startar i januari 2026.

Projektet orderanmäls i det fjärde kvartalet 2025.

Illustration: SR-K

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Peab Pressjour: pressjour@peab.se eller 010 456 86 00

Juha Hartomaa, IR-chef Peab, 072 533 31 45