Bifogade filer
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | Small Cap Stockholm |
| Sektor | Råvaror |
| Industri | Gruvdrift & metaller |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Aktieägarna i Nordisk Bergteknik AB (publ), org. nr 559059-2506, ("Bolaget"), kallas till årsstämma torsdagen den 7 maj 2026 kl. 14.00 i Setterwalls Advokatbyrås lokaler på Sankt Eriksgatan 5, 411 05 Göteborg. Inregistrering till stämman börjar kl. 13.30.
Rätt att delta och anmälan
Rätt att delta i bolagsstämman har den aktieägare som dels är införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per den 28 april 2026, dels har anmält sin avsikt att delta till Bolaget så att anmälan kommit Bolaget till handa senast den 30 april 2026.
Anmälan om deltagande i årsstämman kan ske
- via e-post till agm@bergteknikgroup.com, eller
- per post till Nordisk Bergteknik AB (publ), Östra Hamngatan 52, 411 08 Göteborg.
Vid anmälan ska aktieägare uppge namn, person- eller organisationsnummer, adress, telefonnummer (dagtid) samt, i förekommande fall, uppgift om antalet biträden (högst två) och namn och personnummer avseende eventuellt ombud respektive eventuell ställföreträdare. Anmälningsblankett finns tillgänglig på Bolagets hemsida www.nordiskbergteknik.se. För beställning av anmälningsblankett gäller samma postadress som angetts ovan för anmälan till årsstämma.
Förvaltarregistrerade aktier
För att ha rätt att delta i årsstämman måste aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier tillfälligt omregistrera aktierna i eget namn. Aktieägare som önskar sådan omregistrering, s.k. rösträttsregistrering, måste i god tid före den 30 april 2026 underrätta sin förvaltare härom. Omregistreringen måste vara verkställd hos Euroclear Sweden AB senast den 30 april 2026.
Ombud
Aktieägare som ska företrädas av ombud måste utfärda skriftlig, undertecknad och daterad fullmakt. Om fullmakten utfärdats av juridisk person måste bestyrkt kopia av gällande registreringsbevis för den juridiska personen (eller motsvarande handling för utländsk juridisk person) bifogas fullmakten. Dokumenten får inte vara äldre än ett år, såvida inte längre giltighetstid anges i fullmakten (dock längst fem år). Fullmaktsformulär finns att tillgå på Bolagets hemsida www.nordiskbergteknik.se. För beställning av fullmaktsformulär gäller samma postadress som angetts för anmälan till årsstämman.
För att underlätta inregistrering bör fullmakt i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar vara Bolaget till handa vid ovanstående adress senast den 6 maj 2026.
Förslag till dagordning
- Stämmans öppnande.
- Val av ordförande vid stämman.
- Upprättande och godkännande av röstlängd.
- Godkännande av dagordning.
- Val av en eller två justeringspersoner.
- Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad.
- Framläggande av årsredovisningen och revisionsberättelsen samt koncernredovisningen, koncernrevisionsberättelsen och styrelsens rapport enligt 8 kap. 53 a § och revisorns yttrande enligt 8 kap. 54 § aktiebolagslagen.
- Beslut om (a) fastställande av resultaträkning och balansräkning samt koncernresultaträkning och koncernbalansräkning samt styrelsens rapport enligt 8 kap. 53 a § aktiebolagslagen, (b) disposition beträffande Bolagets resultat enligt fastställd balansräkning, och (c) ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande direktören.
- Fastställande av styrelse- och revisorsarvoden.
- Beslut om (a)fastställande av antal styrelseledamöter, och (b) fastställande av antal revisorer och revisorssuppleanter.
- Val av styrelse och revisionsbolag eller revisorer samt eventuella revisorssuppleanter.
- Beslut om antagande av instruktion för valberedningen.
- Beslut om fastställande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
- Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission av aktier, konvertibler och teckningsoptioner.
- Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om (a) förvärv och (b) överlåtelse av egna aktier.
- Stämmans avslutande.
Beslutsförslag
Punkt 2: Valberedningen föreslår att stämman väljer Mats O. Paulsson till ordförande vid årsstämman.
Punkt 8(b): Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2025 och att till årsstämmans förfogande stående vinstmedel om 1 037 340 829 kronor ska balanseras i ny räkning.
Punkt 8(c): Revisorn tillstyrker att bolagsstämman beviljar styrelsens ledamöter och den verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret eller för den tidsperiod under räkenskapsåret som anges nedan. Beslut om ansvarsfrihet ska fattas avseende följande ledande befattningshavare:
- Mats O. Paulsson (styrelseledamot, ordförande)
- Göran Näsholm (styrelseledamot)
- Marie Osberg (styrelseledamot)
- Monika Gutén (styrelseledamot)
- Ljot Strömseng (styrelseledamot t.o.m. 15 maj 2025)
- Magnus Trollius (styrelseledamot fr.o.m. 15 maj 2025)
- Tom Olander (styrelseledamot fr.o.m. 15 maj 2025)
- Oscar Rolfsson (styrelseledamot fr.o.m. 15 maj 2025)
- Andreas Christoffersson (VD)
Punkt 9: Valberedningen föreslår att ett fast arvode om sammanlagt 1 989 000 kronor ska utgå till styrelsens ledamöter, varav 569 000 kronor ska utgå till styrelsens ordförande och 284 000 kronor ska utgå till vardera styrelseledamot (a). Föreslås vidare att arvode till revisionsutskottets ordförande ska utgå med 86 000 kronor och 57 000 kronor ska utgå till vardera ledamot i revisionsutskottet och 57 000 kronor ska utgå till ordförande i ersättningsutskottet och 34 500 kronor till vardera ledamot i ersättningsutskottet (b). Föreslås att arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning (c).
Punkt 10: Valberedningen föreslår att styrelsen, för tiden intill nästa årsstämma, ska bestå av sex stämmovalda ordinarie ledamöter utan suppleanter (a). Det föreslås att antalet revisorer ska uppgå till en och att ingen revisorssuppleant utses (b).
Punkt 11: Valberedningen föreslår att, för tiden intill nästa årsstämma, till ordinarie styrelseledamöter utse Göran Näsholm, Monika Gutén, Marie Osberg, Magnus Trollius, Oscar Rolfsson och Tom Olander (samtliga omval). Det föreslås att Göran Näsholm utses till styrelsens ordförande (nyval). Föreslås vidare att omvälja KPMG med den auktoriserade revisorn Daniel Haglund (omval) till Bolagets revisor.
Punkt 12: Valberedningen föreslår att årsstämman 2026 antar en ny version av principer för tillsättande av valberedning samt instruktion för valberedningen att gälla intill dess att bolagsstämman beslutar annat.
I förhållande till nu gällande principer för tillsättande av valberedning samt instruktion för valberedning innebär förslaget i huvudsak följande ändringar: att (i) valberedningen ska bestå av tre (3) ledamöter, en representant för var och en av de tre största aktieägarna per den sista bankdagen i augusti som önskar utse en ledamot i valberedningen, och (ii) valberedningen ska beakta förslag från aktieägare som har inkommit senast tolv (12) veckor före årsstämman varje kalenderår. Förslaget under (ii) motiveras av att nuvarande ordning inte ger valberedningen tillräcklig tid att behandla inkomna förslag från aktieägare.
Valberedningen föreslår vidare, i likhet med tidigare år, att Bolaget ska svara för skäliga kostnader som är hänförliga till valberedningens uppdrag samt att ingen ersättning ska utgå till valberedningens ledamöter.
Förslaget till nya principer för tillsättande av valberedning samt instruktion för valberedning framgår av Bilaga 12.
Punkt 13: Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om att nu gällande riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för Bolagets ledande befattningshavare ska antas att gälla oförändrat och som längst till och med årsstämman 2030, om inte annat beslutas av stämman dessförinnan. Riktlinjerna finns tillgängliga på Bolagets hemsida, www.nordiskbergteknik.se.
Punkt 14: Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen att, under tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission av aktier, emission av konvertibler med berättigande till konvertering till nya aktier och emission av teckningsoptioner berättigande till teckning av aktier. Emission ska kunna ske mot kontant betalning och/eller genom betalning med apportegendom eller genom kvittning.
Antalet aktier som ska kunna emitteras med stöd av bemyndigandet respektive kunna tillkomma genom utnyttjande av teckningsoptioner och konvertibler som emitteras med stöd av bemyndigandet ska som högst uppgå till 3 000 000 aktier.
Antalet aktier som maximalt får emitteras med stöd av bemyndigandet respektive kan tillkomma genom utnyttjande av optioner och konvertering av konvertibler som emitteras med stöd av bemyndigandet kan komma att räknas om i händelse av att fondemission (med utgivande av nya aktier), split eller sammanläggning inträffar i Bolaget.
Bemyndigandet ska kunna användas för beslut om nyemission i samband med avtal om företagsförvärv och/eller annan kapitalanskaffning.
Styrelsen föreslår vidare att styrelsen, eller den styrelsen utser, bemyndigas att vidta de smärre formella justeringar av bemyndigandet som kan visa sig erforderliga i samband med registrering hos Bolagsverket.
Punkt 15(a): Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen att, under tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, besluta om förvärv av aktier i Bolaget. Förvärv av aktier får ske av högst så många aktier att Bolagets aktieinnehav, vid var tid, inte överstiger fem (5) procent av det totala antalet utestående aktier i Bolaget.
Förvärv får ske på Nasdaq Stockholm i enlighet med reglerna rörande återköp av egna aktier och till ett pris per aktie inom det vid var tid registrerade kursintervallet, eller för det fall styrelsen ger en börsmedlem i uppdrag att ackumulera en viss mängd av Bolagets aktier i egen bok under en viss tidsperiod, till ett pris per aktie inom det vid var tid gällande kursintervallet eller motsvarande volymvägd genomsnittskurs. Betalning av aktierna ska erläggas kontant.
Syftet med bemyndigandet är att ge styrelsen möjlighet att fortlöpande anpassa Bolagets kapitalstruktur och därigenom bidra till ökat aktieägarvärde, för att kunna tillvarata attraktiva förvärvsmöjligheter genom att helt eller delvis finansiera framtida förvärv, verksamheter eller tillgångar med egna aktier, samt att finansiera och/eller säkra leverans av aktier i långsiktiga incitamentsprogram som godkänts av bolagsstämman, såsom tillämpligt.
Styrelsen har med anledning av förslaget avgivit yttrande om förslagets försvarlighet enligt 19 kap. 22 § aktiebolagslagen, i enlighet med Bilaga 15(a).
Punkt 15(b): Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen att, under tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och med eller utan bestämmelse om apport, kvittning av fordran mot Bolaget eller annars med villkor, besluta om överlåtelse av aktier i Bolaget.
Överlåtelse av aktier får ske av det totala antalet aktier som Bolaget vid var tid innehar. Överlåtelse får ske på Nasdaq Stockholm och/eller på annat sätt och får ske i samband med företagsförvärv, förvärv av verksamheter eller tillgångar. Överlåtelse av aktier på Nasdaq Stockholm får endast ske till ett pris per aktie inom det vid var tid registrerade kursintervallet för Bolagets aktie och om överlåtelsen sker på annat sätt, till ett pris motsvarande priset i pengar eller värdet på erhållen egendom som motsvarar priset på Bolagets aktie vid tidpunkten för överlåtelsen av de aktier som överlåts med avvikelse som styrelsen finner lämpligt. Betalning för överlåtna aktier ska kunna erläggas kontant, genom apportemission eller kvittning. Styrelsen har rätt att fastställa övriga villkor för överlåtelserna.
Syftet med bemyndigandet är att ge styrelsen möjlighet att fortlöpande anpassa Bolagets kapitalstruktur och därigenom bidra till ökat aktieägarvärde, för att kunna tillvarata attraktiva förvärvsmöjligheter genom att helt eller delvis finansiera framtida förvärv, verksamheter eller tillgångar med egna aktier, samt att finansiera och/eller säkra leverans av aktier i långsiktiga incitamentsprogram som godkänts av bolagsstämman, såsom tillämpligt.
Övrig information:
Majoritetskrav
Beslut enligt punkt 14 och punkt 15(a)-(b) kräver att beslutet biträds av minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de aktier som är företrädda vid stämman.
Antalet aktier och röster
Per tidpunkten för utfärdande av denna kallelse uppgår det totala antalet aktier i Bolaget till 57 237 867 och det totala antalet röster i Bolaget uppgår till 57 237 867. Bolaget innehar vid dagen för kallelsen till årsstämman inga egna aktier i Bolaget.
Stämmohandlingar
Årsredovisningen och revisionsberättelsen för räkenskapsåret 2025 har funnits tillgängliga på Bolagets hemsida sedan den 26 mars 2026.
Styrelsens fullständiga förslag tillsammans med anknytande handlingar kommer att finnas tillgängliga för aktieägarna hos Bolaget på ovanstående adress och på Bolagets hemsida, www.nordiskbergteknik.se, i enlighet med aktiebolagslagen.
Samtliga ovanstående handlingar kommer även att skickas kostnadsfritt till de aktieägare som begär det hos Bolaget och uppger sin adress.
Frågerätt
Aktieägarna informeras om sin rätt enligt 7 kap. 32 § aktiebolagslagen (2005:551) att vid årsstämman begära upplysningar från styrelsen och verkställande direktören om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen och förhållanden som kan inverka på bedömningen av Bolagets och koncernens ekonomiska situation. Aktieägare som vill utöva sin frågerätt ska lämna en skriftlig begäran om upplysningar enligt 7 kap. 32 § aktiebolagslagen (2005:551) till Bolaget senast tio dagar före bolagsstämman. Styrelsen och den verkställande direktören ska lämna upplysningarna genom att hålla dem tillgängliga i skriftlig form hos Bolaget för aktieägarna senast fem dagar före stämman. Upplysningarna ska också inom samma tid skickas till den aktieägare som har begärt dem. Bolaget kommer även att hålla upplysningarna tillgängliga för aktieägarna på Bolagets hemsida, www.nordiskbergteknik.se.
Behandling av personuppgifter
För information om hur dina personuppgifter behandlas, vänligen se: https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.
__________________________
Göteborg i mars 2026
Styrelsen för Nordisk Bergteknik AB (publ)
Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 31 mars 2026 klockan 21:15 CEST.
För mer information, kontakta:
Andreas Christoffersson, VD, 070-621 19 28, andreas.christoffersson@bergteknikgroup.com
Johan Lundqvist, CFO, 076-392 71 21, johan.lundqvist@bergteknikgroup.com
Om Nordisk Bergteknik
Nordisk Bergteknik har en tydligt expansiv tillväxtstrategi med målet att bidra till utvecklingen av framtidens hållbara samhälle. Våra bolag är specialister inom berghantering och grundläggning som med känsla och kompetens kombinerar varje uppdragsgivares behov med naturens förutsättningar. Att i ett tidigt skede vara med och bygga moderna samhällsfunktioner är vår vardag, vår hemmaplan och vår framtid.