Bifogade filer
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Sektor | Industri |
Industri | Maskinindustri |
Multidocker har avtalat om ett partnerskap med ett svenskt välrenommerat industriföretag som omfattar ett finansieringsupplägg med syfte att stärka MultiDockers rörelsekapital och leveranskapacitet, och möjligheten att ytterligare utveckla verksamheten och förbättra tillväxtmöjligheten i MultiDocker. Detta tillför ca 10 MSEK i nytt rörelsekapital till Multidocker. Avtalet innebär att Multidocker snabbare kommer kunna leverera till de kunder som beställt samt ta nya order med förkortat leveranstid samt nå positiva kassaflöden under slutet av 2020.
Vi är mycket glada över partnerskapet som innebär att vi kan leverera snabbare på den orderbok om ca 70 MSEK vi redan har och kunna ta till oss ytterligare ordrar och möta önskade leveranstider från våra kunder, säger Maria Bogren, VD Multidocker.
Marknaden för materialhanteringsmaskiner är i tillväxt och i Europa finns även ett betydande intresse för elmaskiner, som MultiDocker genom sin erfarenhet kan leverera till kunderna.