Måndag 2 Februari | 17:16:56 Europe / Stockholm

Bifogade filer

2026-02-02 15:31:55

Telia Company AB har idag, den 2 februari 2026, offentliggjort att de fullföljer det offentliga uppköpserbjudandet till aktieägarna i Bredband2 i Skandinavien AB och förklarar budet ovillkorat. För InfraCom Group AB (publ) innebär detta att försäljningen av innehavet verkställs och att bolaget tillförs cirka 178 MSEK före avdrag för bolagsskatt. Styrelsen bekräftar tidigare kommunicerad plan för kapitalallokering men justerar tidpunkten för förslaget om extrautdelning till ordinarie årsstämma.

InfraCom har, som tidigare kommunicerats, accepterat Telias bud avseende bolagets totala exponering i Bredband2. Likviden för aktierna beräknas finnas InfraCom tillhanda fredagen den 6 februari 2026.

Kapitalallokering: Amortering och justerad tidplan för utdelning 
Styrelsen bekräftar sin avsikt att disponera likviden i enlighet med pressmeddelandet från den 10 september 2025. Strategin innebär en balans mellan direktavkastning till aktieägarna och en kraftig förstärkning av bolagets finansiella ställning.

Minskad skuldsättning: Bolaget avser att omgående amortera cirka 80 MSEK på utnyttjad revolverande kreditram hos Danske Bank. Detta sänker räntekostnaderna och stärker balansräkningen omedelbart.

Extra utdelning: Styrelsen vidhåller sin avsikt att föreslå en extrautdelning om 1,50 kronor per aktie (totalt ca 52 MSEK). Med anledning av att processen dragit ut på tiden har styrelsen beslutat att hänskjuta förslaget till den ordinarie årsstämman under våren 2026, i stället för att kalla till en separat extra bolagsstämma. Den extra utdelningen avses därmed föreslås som ett komplement till bolagets ordinarie utdelning.

"Det är mycket glädjande att transaktionen nu formellt slutförs. Affären frigör betydande kapital som vi nu sätter i arbete. Jag kan konstatera att InfraCom aldrig har varit så starkt som det är nu, både operativt och finansiellt. Med en mycket stark balansräkning och ett stabilt kassaflöde har vi ett fantastiskt utgångsläge för framtiden", kommenterar Bo Kjellberg, VD och koncernchef InfraCom Group AB

 För mer information:
Bo Kjellberg, VD         
031 - 301 65 81            
bo.kjellberg@infracomgroup.se  


Oskar Säfström, styrelseordförande
0739 - 20 45 33
oskar@safstrom.biz

Om InfraCom Group AB (publ)
InfraCom är en ledande aktör inom IT-infrastruktur. Bolaget äger, driver och utvecklar högkvalitativa tjänster inom molnbaserad telefoni, molnbaserade IT-tjänster, datacenters, samt datakommunikation och internetaccesser till kunder som efterfrågar hög drift- och datasäkerhet. Under 2024 omsatte InfraCom 838 miljoner kronor och redovisade ett EBIT-resultat om 79 miljoner kronor. Aktien är noterad på NGM Nordic SME och handlas med tickern INFRA, ISIN-kod SE0010414573.