Fredag 16 Januari | 14:21:03 Europe / Stockholm

Bifogade filer

2026-01-16 10:00:00

Igrene står inför nya utmaningar och förutsättningar inför den närmaste framtiden och har därför valt att se över styrelsens och den verkställande ledningens sammansättning.

Under senhösten 2024 utsågs styrelseledamoten Annette Blyhammar till ny verkställande direktör efter Mats Budh, som varit tillförordnad vd. Samtidigt utsågs styrelseledamoten Lars Svensson som inhyrd teknisk direktör mot bakgrund av hans utbildning och erfarenhet inom det petrokemiska området.

Annette Blyhammar och Lars Svensson anser inte att deras respektive uppdrag för Igrene är förenligt med samtidigt uppdrag som styrelseledamot. De väljer därför att tacka nej till omval till styrelsen men kvarstår i sina uppdrag som vd respektive teknisk direktör.

Valberedningens ändrade förslag till Årsstämman efter samråd med stora aktieägare och styrelsen är

att den nya styrelsen skall bestå av fem ledamöter och ingen suppleant. Valberedningens förslag härvidlag är

Sven Otto Littorin, omval men som ny ordförande

Karl-Åke Johansson, omval (tidigare ordförande)

Mats Budh, omval

Hans Göran Åhgren, nyval som ledamot (tidigare suppleant)

Robert Tingvall, nyval

Den föreslagna nya styrelseledamoten Robert Tingvall är utbildad civilekonom, med gedigen erfaren-het inom verksamhets­utveckling och strategi. Han är idag VD för Söderenergi AB men har tidigare bland annat varit vd för Södertälje hamn, ekonomi- och finansdirektör för Telge koncernen.

- AB Igrene är ett spännande företag som borde ha en viktig roll i det svenska energilandskapet. Jag ser fram emot att fortsätta bidra i den resa som företaget befinner sig på, säger Robert.

Annette Blyhammar, vd

annette@igrene.se

+4670 301 60 14

Om Igrene

AB Igrene har tidigare prospekterat efter kolväten i Dalarna. Bolaget är noterat på Spotlight Stockmarket och har cirka 3 500 aktieägare. Igrene har upptäckt gasfyndigheter på flera platser i Siljansringen. Ett stort antal provborrningar har genomförts, och i flertalet av dessa hål förekommer kraftiga flöden av ren metangas. Källorna är för tillfället avstängda, men Bolaget avser att omvandla metanet till karbon och vätgas utan att koldioxid uppstår m h a pyrolysteknik som utvecklats av SEID AS (ColdSpark®).

Se:  www.igrene.se