Bifogade filer
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | Nordic SME Sweden |
Sektor | Telekom & Media |
Industri | Media |
Resan genom ett sargat Sverige sliter på vännerna. Brutala avslöjanden om säkerhetsstyrkorna hopar sig, och de börjar tvivla – var upproret verkligen värt det? Mörk Kraft är inte bara en berättelse om en smittad värld – den handlar också om ensamhet och förlust.
– Jag ville skriva en dystopi som fokuserar på människorna, om isolering, ensamhet och om att förlora personer runt omkring sig – snarare än om monstren i deras värld, säger J.S. Axell.
En resa genom ett Sverige i ruiner
Serien Smittans år tar läsarna genom ett Sverige i spillror. Första boken utspelade sig på Södermalm, där en mystisk smitta har förvandlat människor till livsfarliga varelser. Under seriens gång rör sig handlingen ut i Sverige, till platser som Hjo, Göteborg och Öresundsbroni jakten på svar.
– Jag ville att resan genom Sverige skulle kännas trovärdig, precis som i Nils Holgerssons underbara resa, som jag älskade som barn. Lagerlöf skildrar ett land man kan följa på kartan, och jag har försökt göra något liknande, säger Axell.
Mörk Kraft släpps den 21 april 2025 på Hoi Förlag. Mejla för recensionsex eller intervjuförfrågan.
Foto: Markus Jenemark
Om författaren
J.S. Axell föddes 1974 i Skövde. Han växte upp i den idylliska småstaden Hjo men bor idag i Stockholm. Han har jobbat som bland annat journalist, redaktör och formgivare på Aftonbladet. Förutom att nu frilansa som kulturarbetare är han med i banden The Exploding Boy och Dead Satellites.