Bifogade filer
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | Nordic SME Sweden |
| Sektor | Industri |
| Industri | Industriprodukter |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Aktieägarna i Enrad AB (publ), org. nr 556747-1395, ("Bolaget"), kallas till årsstämma den 26 maj 2026 kl. 16.00 vid Bolagets kontor i Borås, på Verkstadsgatan 10, 504 62 Borås. Inregistrering inför årsstämman inleds kl. 15.30 då lättare förtäring i form av kaffe/te och fika serveras.
Rätt att delta och anmälan till stämma
Rätt att delta i årsstämman har den aktieägare som dels är införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per den 18 maj 2026, dels har anmält sin avsikt att delta till Bolaget så att anmälan kommit Bolaget till handa senast den 20 maj 2026. Anmälan ska skickas till Enrad (publ), "Årsstämma 2026", Verkstadsgatan 10, 504 62 Borås. Ovanstående får även inges elektroniskt och ska då skickas till: info@enrad.se.
I anmälan ska uppges fullständigt namn, person- eller organisationsnummer, aktieinnehav, adress, telefonnummer samt, i förekommande fall, uppgift om antal biträden (högst två). Vidare ska anges namn och personnummer avseende eventuellt ombud eller namn och personnummer för eventuell ställföreträdare.
Förvaltarregistrerade aktier
För att ha rätt att delta i bolagsstämman måste aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier tillfälligt omregistrera aktierna i eget namn. Aktieägare som önskar sådan omregistrering, s.k. rösträttsregistrering, måste i god tid före den 20 maj 2026 underrätta sin förvaltare härom. Omregistreringen måste vara verkställd hos Euroclear Sweden AB den 20 maj 2026.
Ombud
Om aktieägare ska företrädas av ombud måste ombudet ha med skriftlig, daterad och av aktieägaren undertecknad fullmakt till bolagsstämman. Fullmakten får inte vara äldre än ett år, såvida inte längre giltighetstid (dock längst fem år) har angivits i fullmakten. Om fullmakten utfärdats av juridisk person ska ombudet också ha med aktuellt registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandling för den juridiska personen. För att underlätta inpasseringen bör kopia av fullmakt och andra behörighetshandlingar bifogas anmälan till bolagsstämman. Fullmaktsformulär hålls tillgängligt på Bolagets hemsida (www.enrad.se) och skickas med post till aktieägare som kontaktar Bolaget och uppger sin adress.
Förslag till dagordning
- Val av ordförande vid stämman
- Upprättande och godkännande av röstlängd
- Godkännande av dagordning
- Val av en eller två justeringspersoner
- Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
- Framläggande av årsredovisningen och revisionsberättelsen
- Beslut om:
(a) Fastställande av resultaträkning och balansräkning
(b) Dispositioner beträffande Bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen
(c) Ansvarsfrihet åt styrelseledamöterna och den verkställande direktören
- Bestämmande av antalet styrelseledamöter och styrelsesuppleanter, samt antalet revisorer och revisorssuppleanter eller registrerat revisionsbolag
- Fastställande av arvode åt styrelsen och revisorerna
- Val av styrelse och revisorer
- Val av styrelseordförande
- Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission
- Stämmans avslutande
Beslutsförslag
Punkt 1
Styrelsen föreslår att bolagsstämman väljer Mats Åström till ordförande vid stämman.
Punkt 2
Den röstlängd som föreslås godkännas är den röstlängd som upprättas av Euroclear Sweden AB på uppdrag av Bolaget, baserad på bolagsstämmoaktieboken och anmälda aktieägare som är närvarande i stämmolokalen.
Punkt 7(b)
Styrelsen föreslår att ingen utdelning ska lämnas och att resultatet ska balanseras i ny räkning.
Punkt 8
Styrelsen föreslår, för tiden intill utgången av nästa årsstämma, att antalet styrelseledamöter ska vara 4 ordinarie styrelseledamöter utsedda av bolagsstämman, utan suppleanter, och att antalet revisorer ska uppgå till en och att ingen revisorssuppleant utses.
Punkt 9
Styrelsen föreslår följande arvoden att gälla till och med nästa årsstämma:
Arvodet till (i) ordförande ska uppgå till 177 600 kronor (motsvarande 3 prisbasbelopp), och (ii) vardera styrelseledamot (exklusive ordföranden) ska uppgå till 118 400 kronor (motsvarande 2 prisbasbelopp).
Styrelsen föreslår att arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning.
Punkt 10
Styrelsen föreslår omval av styrelseledamöterna Mats Åström, Andreas Bäckäng, Jens Helgesson och Sture Nyberg.
Styrelsen föreslår omval av det registrerade revisionsbolaget Frejs Revisorer AB, med huvudansvarig revisor Michael Glimstedt, till revisor i Bolaget för tiden intill slutet av nästa årsstämma.
Punkt 11
Styrelsen föreslår val av Sture Nyberg som styrelsens ordförande.
Punkt 12
Styrelsen föreslår att årsstämman bemyndigar styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission av aktier och/eller teckningsoptioner och/eller konvertibler. Det totala antalet aktier som kan komma att emitteras med stöd av bemyndigandet genom nyemission av aktier, utnyttjande av teckningsoptioner eller konvertering av konvertibler ska rymmas inom bolagsordningens gränser och får inte överstiga 10 procent av det totalt antal utgivna aktier i Bolaget vid tidpunkten för styrelsens emissionsbeslut. Bemyndigandet ska innefatta rätt att besluta om emission mot kontant betalning, betalning med apportegendom eller betalning genom kvittning. Emissionskursen ska, vid avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, fastställas på marknadsmässigt sätt. Styrelsen ska äga rätt att bestämma övriga villkor för emissionen.
Syftet med bemyndigandet och skälet till eventuell avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt är att öka Bolagets finansiella flexibilitet genom att kunna tillföra bolaget nytt kapital för att finansiera verksamheten på ett tidseffektivt sätt och/eller bredda bolagets aktieägarekrets.
Styrelsen, verkställande direktören eller den någon av dem utser ska äga rätt att vidta de smärre justeringar i beslutet om bemyndigande som kan visa sig erforderliga i samband med registrering vid Bolagsverket.
För giltigt beslut av stämman enligt styrelsens förslag enligt ovan fordras att beslutet biträds av aktieägare representerande minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.
Antal röster och aktier
Per tidpunkten för utfärdande av denna kallelse uppgår det totala antalet aktier i Bolaget till 27 014 995 av samma aktieslag. Bolaget innehar inga egna aktier vid tidpunkten för kallelsen.
Stämmohandlingar
Handlingar enligt 14 kap. aktiebolagslagen (2005:551) och fullständiga förslag till beslut kommer att hållas tillgängliga på Bolagets kontor på Verkstadsgatan 10, 504 62 Borås och på Bolagets hemsida, www.enrad.se, senast från och med två veckor före årsstämman.
Frågerätt
Aktieägarna informeras om sin rätt enligt 7 kap. 32 § aktiebolagslagen (2005:551) att vid årsstämman begära upplysningar från styrelsen och verkställande direktören om förhållande som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen och förhållanden som kan inverka på bedömningen av Bolagets och koncernens ekonomiska situation.
Behandling av personuppgifter
För information om hur dina personuppgifter behandlas, vänligen se https://www.euroclear.com/legal/en/privacy.html
Kontaktuppgifter
För ytterligare information, kontakta:
Mats Åström, styrelseordförande, Enrad AB
Tel. nr: 0720 50 22 40
E-post: mats.aastroem@gmail.com
Styrelsen I Enrad AB (publ)
April 2026