Rättelse: Double Bond Pharmaceutical presenterar kliniska Real-World Evidence-data för SI053 vid 2026 års Society for Neuro-Oncology (SNO) Annual Meeting i Philadelphia
Rättelsen avser felaktigt införd MAR-etikett
UPPSALA, SVERIGE - 21 juli 2026 - Double Bond Pharmaceutical AB (publ) ("DBP" eller "Bolaget") meddelade idag att dess abstract som lyfter fram kliniska Real-World Evidence-data (RWE) för dess ledande kandidat inom neuroonkologi, SI053 (Temodex), har accepterats för presentation vid det 31:a årliga mötet för Society for Neuro-Oncology (SNO).
SNO Annual Meeting, som är vidsträckt erkänt som det främsta globala evenemanget inom neuroonkologi, äger rum den 12-15 november 2026 på Pennsylvania Convention Center i Philadelphia, Pennsylvania. Som en del av de officiella konferenshandlingarna kommer det godkända abstractet att publiceras av SNO i ett supplement till den ledande kollegialt granskade tidskriften Neuro-Oncology.
"Accepterandet av vårt kliniska dataset av SNO:s vetenskapliga programkommitté ger ett starkt externt erkännande av SI053:s terapeutiska potential", säger Igor Lokot, VD för Double Bond Pharmaceutical. "Att presentera våra kliniska RWE-resultat på en global scen i Philadelphia gör det möjligt för oss att engagera oss direkt med internationella opinionledare inom neuroonkologi, kliniska forskare och strategiska industripartners när vi tar SI053 vidare mot registreringsgrundande steg."
Mer om Society for Neuro-Oncology (SNO) SNO är en multidisciplinär organisation som verkar för att främja forskning och utbildning inom neuroonkologi. Dess årliga möte utgör ett av de främsta internationella forumen för presentation av nya kliniska och translationella forskningsresultat rörande maligna CNS-tumörer (https://www.soc-neuro-onc.org/meetings-education/sno-conferences).
Mer om RWE Studie: https://mb.cision.com/Main/12720/4307152/3933332.pdf
Mer om SI-053: SI-053, en förbättrad variant av Temodex, är en lokalverkande sammansättning av temozolomid. SI-053 erhöll särläkemedelsstatus av European Medicines Agency 2016 and blev under åren 2021-2023 godkänt av såväl berörda myndigheter som en etikprövningskommitté för uppstart av en fas 1 klinisk studie. I ett koncepttest som genomfördes på människor 2015 stod SI-053 för en betydande förbättring av överlevnad när det administrerades som tillägg till standardbehandligen av glioblastom. Videopresentation: https://youtu.be/iweOQPq316o
Information om Double Bond Pharmaceutical AB:
DBP är ett läkemedelsbolag som främst inriktar sig på utveckling av cancerbehandlingar baserade på företagets egenutvecklade läkemedelstillförselteknologi BeloGal®. Bolaget erhöll i juni 2015 särläkemedelsstatus av European Medicines Agency (EMA) för sin första produkt, SA-033, för behandling av hepatoblastom. Double Bond Pharmaceutical förvärvade rättigheterna till Temodex i oktober 2015, och erhöll i juli 2016 särläkemedelsstatus av EMA för denna sammansättning av temozolomid för behandling av gliom. Preparatet är i detta nu under vidareutveckling inför en registrering såväl i EU som globalt och har arbetsnamnet SI-053 i DBP:s pipeline.