Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | First North Stockholm |
Sektor | Handel & varor |
Industri | Detaljhandel |
USWE Sports AB meddelar idag att patentmyndigheten i USA har beviljat ett patent som omfattar bolagets Thermo Cell-teknologi. Patentet skyddar ett specialutvecklat isoleringssystem som förhindrar att slangar och munstycken i vätskesystem fryser vid användning i minusgrader.
Thermo Cell-systemet bygger på en luftisolerad ficka som bevarar värme runt vätskeslangen och därmed minskar risken för frysning. Fälttester har visat på effektiv prestanda ner till –26 °C, vilket säkerställer pålitlig funktion även under krävande vinterförhållanden.
Patentet i korthet
- Patenterad isolerat skydd för slang och munstycke, specifikt utvecklad för användning i kallt klimat.
- Kan integreras i flera produktlinjer, i kombination med företagets patenterade bärsystem med nya och befintlig produkter avseende vinterspecifika vätskeryggsäckar.
- Stärker USWE:s immaterialrättsliga skydd och bidrar till långsiktig produktdifferentiering.
VD kommentar
”Godkännandet av detta patent understryker USWE:s engagemang i att utveckla praktiska, IP-skyddade lösningar med tydliga prestationsfördelar. I kombination med vårt No Dancing Monkey-system och övriga IP-portfölj stärker detta vår position som innovativ tillverkare av bärsystem både för sommar och vinteraktiviteter. Det förstärker vår globala position och skapar ett långsiktigt värde för våra aktieägare,” säger Jacob Westerberg, VD för USWE Sports AB.
Integration och produktlansering
USWE kommer att integrera Thermo Cell-teknologin i kommande versioner av sina vinterspecifika vätskeryggsäckar, inklusive Nordic-serien samt VST-ryggsäckarna som lanserades på Eurobike-mässan i juni 2025. Bolaget bedömer att de nya immaterialrättsliga skydden ytterligare stärker dess position på marknaden för vinteranpassad friluftsutrustning.