Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Finans |
| Industri | Övriga finansiella tjänster |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Valberedningen i Tessin Nordic Holding AB (”Tessin” eller ”Bolaget”) har nu meddelat Bolaget sitt fullständiga förslag inför den extra bolagsstämman den 19 december 2025.
Inför den extra bolagsstämman har valberedningen bestått av Fredrik Synnerstad och Anders Kumlin.
Valberedningen föreslår att antalet styrelseledamöter ska vara fyra utan suppleanter. Nyval föreslås av Hanna Clerkestam och Jimmy Palmqvist för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Markus Näsholm väljer samtidigt att lämna styrelsen. De nyvalda ledamöterna föreslås erhålla ett arvode om 85 000 kronor var för tiden intill slutet av nästa årsstämma.
Hanna Clerkestam är född 1977 och har en kandidatexamen i ekonomi från Uppsala universitet. Hon är ledamot i kommunfullmäktige i Sollentuna samt ordförande för Sollentuna Kommunfastigheter AB och Sollentuna Parkering AB. Hon har tidigare varit politisk sakkunnig hos jämställdhets- och arbetslivsminister Paulina Brandberg och är för närvarande egenföretagare i rådgivningsbolaget Instant Advisor Sweden AB. Hanna Clerkestam är oberoende i förhållande till Bolaget och större aktieägare.
Jimmy Palmqvist är född 1969 och har en certifierad styrelseutbildning från Styrelseakademin samt en DIHM-examen som marknadsekonom. Han är ordförande för Humbelin AB och H2C AB, ledamot i Desemi Gruppen AB, Refurbly AB, Emanric F & F AB, Jevpad Holding AB samt suppleant i Vårda Sverige AB och Lotteribolaget Nacka AB. Jimmy Palmqvist är oberoende i förhållande till Bolaget och större aktieägare.