Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Industri |
| Industri | Industriprodukter |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
”Det första kvartalet 2026 präglas av fortsatt lönsamhet och bra valutajusterad tillväxt samtidigt som resultatet i redovisade svenska kronor påverkas tydligt negativt av stora valutakurseffekter framför allt från omräkning av japanska yen. Valutajusterat ökade om-sättningen med 10,6%. De negativa valuta-effekterna uppgick till cirka 15 Mkr och på-verkade såväl omsättning som resultat i SEK. I lokal valuta var den underliggande operativa utvecklingen fortsatt lönsam tillväxt. Den redovisade netto-omsättningen i kvartalet uppgick till 113,5 Mkr (116,1), vilket motsvarar en minskning om 2,3 procent jämfört med före-gående år. De återkommande intäkterna påverkades stort av negativ valuta-kurseffekt och uppgick till 63,4 Mkr (68,2), en minskning om 7,0 procent. Valutajusterat uppgick åter-kommande intäkter till 71,7 Mkr. Lönsamheten var fortsatt stark med ett bruttoresultat på 77,2 Mkr och en bruttomarginal på 68%. EBITDA uppgick till 14,9 Mkr (16,7), med en EBITDA marginal om 13,1 procent (14,3). Valutajusterat uppgick EBITDA till 19,8 Mkr. I samband med första kvartalet har styrelsen beslutat om nya finansiella mål”, kommenterar Sebastian Lindström, VD på QleanAir.
Bra underliggande tillväxt, men stora negativa valutaeffekter
- 113,5 Mkr Nettoomsättning, -2,3% (valutajusterat +10,6%)
- 63 Mkr Återkommande intäkter, -7,0% (valutajusterat +5,2%)
- 13,1% EBITDA-marginal, (14,3%) (valutajusterat 15,4%)
Januari – mars 2026 i sammandrag
· Nettoomsättning 113,5 Mkr (116,1), valutajusterat uppgick omsättningen till 128,5 Mkr vilket ger en ökning med 10,6%
· Återkommande intäkter 63,4 Mkr (68,2)
· EBITDA 14,9 Mkr (16,7)
· EBITDA-marginal 13,1% (14,3%)
· Rörelseresultat (EBIT) 7,8 Mkr (8,4)
· Rörelsemarginal 6,9% (7,2%)
· Resultat per aktie 0,24 kronor (0,18)
· Kassaflöde från den löpande verksamheten -5,2 Mkr (2,3)
Väsentliga händelser under första kvartalet
· QleanAir levererade 7,70 miljarder kubikmeter renad luft i slutet av fjärde kvartalet 2025
· Rättsprocess i USA avslutad (Curexa)
Väsentliga händelser efter periodens slut
· QleanAir tecknar två separata avtal för renrum i USA till ett sammanlagt värde om cirka 1,51 MUSD
· QleanAir tecknar avtal värt cirka 439 000 USD med ett av USA:s största akademiska medicinska center
· QleanAir levererade 23,2 miljarder kubikmeter renad luft under första kvartalet 2026
VD-KOMMENTAR
Bra underliggande tillväxt, men stora negativa valutakurseffekter
Det första kvartalet 2026 präglas av fortsatt lönsamhet och bra valutajusterad tillväxt samtidigt som resultatet i redovisade svenska kronor påverkas tydligt negativt av stora valutakurseffekter framför allt från omräkning av japanska yen. Valutajusterat ökade omsättningen med 10,6%. De negativa valutaeffekterna uppgick till cirka 15 Mkr och påverkade såväl omsättning som resultat i SEK. I lokal valuta var den underliggande operativa utvecklingen fortsatt lönsam tillväxt. Den redovisade nettoomsättningen i kvartalet uppgick till 113,5 Mkr (116,1), vilket motsvarar en minskning om 2,3 procent jämfört med föregående år. De återkommande intäkterna påverkades stort av negativ valutakurseffekt och uppgick till 63,4 Mkr (68,2), en minskning om 7,0 procent. Valutajusterat uppgick återkommande intäkter till 71,7 Mkr. Återkommande intäkter motsvarade 56 procent av den totala omsättningen, vilket fortsatt ger stabilitet och god visibilitet i affären. Churn fortsätter ned och uppgick till 8,6% (14,5), en tydlig förbättring jämfört med föregående år.
Fortsatt starkt bruttoresultat och hög bruttomarginal
Lönsamheten var fortsatt stark med ett bruttoresultat på 77,2 Mkr och bruttomarginal på 68%. Förnyelse av kontrakt och effektivisering av serviceaffären ökade bruttoresultatet för Air Cleaners till 14,3 Mkr och bruttomarginalen till 62,7%. Cabin Solutions visade en jämn lönsamhet med ett bruttoresultat på 51,8 Mkr och en bruttomarginal på 71,7%. Bruttoresultatet för Cleanrooms påverkades positivt av Curexa- uppgörelsen och uppgick till 11,1 Mkr med en bruttomarginal på 60,2% vilket kompenserade för de två inplanerade rummen i kvartal 1 som flyttats till 2027. Orderingången för Cleanrooms var stark och efter kvartalets utgång vann vi två nya affärer på totalt cirka 2 miljoner USD varav 1,51 miljoner USD med leverans under fjärde kvartalet 2026.
EBITDA uppgick till 14,9 Mkr (16,7) med en EBITDA marginal om 13,1 procent (14,3). I jämförelsetalen för 2025 finns en positiv periodiseringseffekt på 3 Mkr avseende personalkostnader. Valutakurseffekterna hade en tydlig negativ påverkan på EBITDA med 5 Mkr. Parallellt, i samband med uppgörelse i den tidigare rättsprocessen med Curexa i USA har vi resultatfört tidigare gjorda reserveringar om cirka 6 Mkr.
Sammanfattningsvis visar det första kvartalet att QleanAir står stabilt, med stark underliggande tillväxt och en affär som utvecklas i rätt riktning.
Nya finansiella mål
De tidigare målen var att uppnå en genomsnittlig årlig organisk omsättningstillväxt om cirka 10 (7-13) procent och att uppnå en EBIT-marginal om 15-20 procent på medellång sikt samt en målsättning att mellan 30-50 procent av årets resultat skall lämnas för utdelning.
De nya målen är att organiskt växa den årliga omsättningen med mer än 5% och att uppnå en EBITDA-marginal om 15–20% på medellång sikt samt en kassakonverteringsgrad som över tid minst skall uppgå till 80–100%. Målsättningen är fortsatt att mellan 30–50 procent av årets resultat skall lämnas för utdelning och skall beakta bolagets långsiktiga utvecklingspotential.
Vi ser att vår hyresmodell vinner mark och vi har ett uttalat fokus att förstärka den delen av affären, vilket för med sig tre naturliga konsekvenser:
- Redovisad omsättning växer långsammare än den underliggande affären, eftersom intäkterna periodiseras över kontraktsperioden i stället för att tas direkt vid försäljning.
- EBIT under tillväxtfasen belastas av ökande avskrivningar – ju snabbare vi växer avtalsbasen, desto mer trycks EBIT ned, trots att den underliggande lönsamheten stärks.
- Genom kassakonvertingsmålet vill vi visa att vi lyckas konvertera resultat till kassaflöde.
De tre nya målen hanterar tillsammans precis denna dynamik: tillväxtmålet >5% reflekterar redovisad omsättning i en mix där en växande andel periodiseras, EBITDA-marginalen mäter underliggande lönsamhet utan avskrivningseffekten och kassakonverteringen 80-100% bekräftar att lönsamheten omsätts i kassaflöde.
Framtidsutsikter
Vi har en positiv syn på den globala potentialen för ren inomhusluft men behåller vår försiktiga syn avseende det ekonomiska läget i Europa. Vårt förändringsarbete för att öka tillväxt och lönsamhet fortskrider enligt plan, med målsättningen att uppnå en årlig organisk tillväxt om mer än 5% och en EBITDA-marginal om 15–20%.
Vår cirkulära affärsmodell och vårt fokus på hållbarhet fortsätter att vara en viktig fråga. Under första kvartalet levererade vi 23,2 miljarder kubikmeter renad luft – en ökning med knappt 6% jämfört med samma kvartal föregående år.
Jag vill tacka alla medarbetare för deras engagemang och våra kunder för fortsatt förtroende. Tillsammans bygger vi vidare på vår vision att bli världsledande inom fristående lösningar för rening av inomhusluft.
Solna den 12 maj, 2026
Sebastian Lindström, VD QleanAir AB
PRESENTATION
QleanAir bjuder in till en webbcast/telefonkonferens den 12 maj 2026 kl 10.00. Bolagets VD, Sebastian Lindström, och CFO, Fredrik Sandelin, presenterar bolagets kvartalsrapport på engelska. Länk för att följa presentationen på webben: https://qleanair.events.inderes.com/q1-report-2026/register