Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | Nordic SME Sweden |
| Sektor | Hälsovård |
| Industri | Medicinteknik |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Finansiell översikt
Första kvartalet, 1 januari – 31 mars 2026
Nettoomsättningen uppgick till 0 (0).
Övriga rörelseintäkter uppgick till 1 201 (1 662) TSEK.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -10 389 (10 937) TSEK.
Resultatet efter skatt uppgick till -10 389 (-10 937) TSEK.
Resultat per aktie före och efter utspädning: -0,86 (-1,55) SEK.
Kassaflödet från den löpande verksamheten var -12 640 (-9 176) TSEK.
Väsentliga händelser under kvartalet
- Uppskalning av testkortstillverkningen hos FlexMedical Solutions.
- Psyros-systemet väckte stor uppmärksamhet under den internationella kongressen WHX Labs.
- Rapporterade positiva resultat med biomarkörer för traumatisk hjärnskada (TBI) i samarbete med BRAINBox Solutions, vilket bekräftar den breda potentialen för analys med Psyros POC-platform.
Väsentliga händelser efter kvartalet
- Utsågs till semifinalist i ADLM 2026 Disruptive Technology Award Competition.
- Positivt patentbesked i Japan för det andra Psyros-patentet.
- Design freeze nåddes för Psyros-instrumentet.
VD har ordet
Det första kvartalet 2026 har präglats av fortsatt fokus på att ta Psyros‑plattformen in i den avslutande fasen inför klinisk validering och kommersialisering. Arbetet har under perioden varit koncentrerat till att färdigställa instrumentet och säkerställa att systemet möter de krav som ställs för skalbar tillverkning och användning i klinisk miljö.
Efter kvartalets utgång nådde vi en central milstolpe då formell design freeze för instrumentet uppnåddes. Detta markerar ett stort och avgörande steg mot industrialisering av plattformen och möjliggör pilotproduktion av instrument som ska användas för verifiering, validering samt den regulatoriska kliniska prestandastudien. Den finala utvecklingen under perioden fram till design freeze, den slutliga designen av instrumentet har medfört förbättrad robusthet och tillverkningsbarhet.
Efter kvartalets slut erhöll vi cirka 11 MSEK i återbetalning från Skatteverket i Storbritannien (HMRC) avseende våra FoU kostnader. Ett signifikant belopp som stärker vår kassa.
Marknadsintresset för Psyros‑plattformen har fortsatt att vara starkt under inledningen av 2026. I dialoger med potentiella industriella partners och kliniska användare, liksom i samband med internationella kongresser såsom WHX Labs i Dubai i februari, möttes systemet av ett mycket starkt och tydligt intresse, särskilt kopplat till kombinationen av ultrakänslig analytisk prestanda, snabba svarstider och unika förutsättningar för kostnadseffektiv tillverkning av engångstestkorten.
Dessa interaktioner med slutanvändare och kunder bekräftar att Psyros-systemet infriar marknadens högt ställda kommersiella krav likväl att plattformen efterfrågas inom många prioriterade kliniska användningsområden. Ett tydligt exempel är samarbetet med det amerikanska bolaget BRAINBox Solutions som visat hur snabbt nya biomarkörer kan integreras på Psyros-plattformen. Vi går nu in i nästa fas som också är fullt finansierat av BRAINBox där 260 kliniska prover från deras registreringsgrundande studie HeadSMART II analyseras. Resultaten kommer att utgöra ett viktigt underlag för fortsatt utvärdering av samarbetet och plattformens potential.
Ytterligare ett externt erkännande av den egenutvecklade Psyros-teknologins potential är att Prolight nyligen utsågs till semifinalist i Disruptive Technology Award Competition 2026, arrangerad av den internationella ADLM kongressen i USA.
Parallellt har arbetet fortsatt med Psyros patent-portfölj. Efter kvartalets slut erhöll vi ytterligare ett positivt patentbesked för den strategiskt viktiga japanska marknaden. Denna andra patentansökan utökar skyddsomfånget för Psyros kärnteknologi och har särskild relevans för genomförande av snabbtester baserade på svabbprov (swab test), exempelvis vid infektionssjukdomar som influensa, RSV eller covid-19.
Sammantaget har vi fått mycket positiva omdömen från många internationella företag inom branschen, likväl från slutanvändare som ser att Psyros kan bli nästa generations patientnära analysplattform. Vi får ofta höra hur snabbt vår lilla och kostnadseffektiva organisation har lyckats driva den komplexa och tekniskt utmanande produktutvecklingen framåt där många stora globala företag misslyckats.
Våra kommande milstolpar är att validera tillverkningsprocessen för testkorten, starta pilottillverkningen av instrumenten som kommer att motsvara den finala kommersiella produkten, verifiera POC-systemet och initiera den slutgiltiga kliniska prestandastudien i Europa och UK.
Avslutningsvis vill jag tacka våra medarbetare, partners och aktieägare för ert fortsatta stöd.
Lund 26 maj 2026
Ulf Bladin
VD Prolight Diagnostics (publ)