Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Tjänster |
| Industri | Allmänna tjänster |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
11 juni maj 2026
Nordrest har ingått avtal om villkorat förvärv av 51% av aktierna i Albisabores I.E.E. de Produtos Alimentares Unipessoal Lda (”Albisabores”) från bolagets grundare och VD Ricardo José Genebra Freire, med option att förvärva resterande aktier i tre etapper över ett antal år. Albisabores har sitt huvudkontor i Castelo Branco i Portugal. Bolaget är en specialist inom livsmedelskomponenter med lång hållbarhet till i första hand försvarsmakter. Albisabores omsatte 2025 ca 6.5 MEURO.
Albisabores har återkommande försäljning till ett antal kunder, framförallt försvarsmakter, med fokus på MRE med lägre utpris.
”Vi har sedan tidigare en stark marknadsposition inom MRE i Norra Europa. Vi ser även en stor potential i södra Europa och Afrika, och genom förvärvet av Albisabores får vi en plattform för att bli en ledande aktör även på de marknaderna. Albisabores tillväxtmöjligheter har hittills begränsats av kapitalbrist, och vi räknar med en stark omsättningsutveckling för bolaget med Nordrest som ny huvudägare”, säger Thomas Dahlstedt, VD Nordrest.
Affärens genomförande är villkorat av att pågående bekräftande due diligence utfaller till Nordrests belåtenhet, och affären beräknas slutföras i slutet av augusti.