Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | Nordic SME Sweden |
| Sektor | Hälsovård |
| Industri | Medicinteknik |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Årsstämman i Lumito AB (publ) ägde rum den 7 maj 2026. Samtliga beslut som årsstämman fattade överensstämmer med de förslag som presenterades i kallelsen med undantag för fastställande av antalet styrelseledamöter samt val av styrelse. Fullständig information och handlingar kring stämmans beslut finns på bolagets hemsida, www.lumito.se.
Fastställande av resultaträkning och balansräkning samt ansvarsfrihet
Årsstämman fastställde resultaträkning och balansräkning för bolaget för föregående räkenskapsår. Styrelseledamöterna och den verkställande direktören beviljades ansvarsfrihet för samma period.
Disposition av bolagets resultat enligt den fastställda balansräkningen
Årsstämman beslutade att ingen utdelning ska utgå för föregående räkenskapsår och att resultatet balanseras in i ny räkning.
Styrelse
Årsstämman beslutade att antalet styrelseledamöter ska uppgå till tre utan styrelsesuppleanter. Stämman beslutade om omval av Stefan Andersson-Engels, Marcus Åström och Kerstin Jakobsson. Till styrelsens ordförande omvaldes Kerstin Jakobsson.
Styrelsearvode
Årsstämman beslutade att styrelseordförandens arvode ska uppgå till sex prisbasbelopp och till fyra prisbasbelopp för var och en av övriga styrelseledamöter.
Revisor
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB omvaldes till revisor för tiden intill slutet av nästkommande årsstämma. Den auktoriserade revisorn Ola Bjärehäll kommer att vara huvudansvarig revisor. Arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning.
Emissionsbemyndigande
Årsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma och inom bolagsordningens gränser, fatta beslut om att öka bolagets aktiekapital genom nyemission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler. Styrelsen ska kunna besluta om emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och/eller med bestämmelse om apport, kvittning eller annars med villkor enligt 2 kap 5 § andra stycket 1-3 och 5 aktiebolagslagen.