Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Industri |
| Industri | Industriprodukter |
Juli – september
Utfall juli – september
- Nettoomsättningen uppgick till 926 (490) kSEK
- Resultat efter finansiella poster uppgick till -3 133 (- 3 459) kSEK
- Resultat per aktie före och efter utspädning: -0,04 (-0,15) SEK
- Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten: -3 990 (-4 884) kSEK
Händelser juli – september
- Insplorion AB (publ) avhöll den 18 september 2025 extra bolagstämma i Göteborg där det beslutades om en riktad nyemission av högst 15 750 000 teckningsoptioner.
- Insplorion AB beslutar om en riktad emission av aktier och teckningsoptioner om totalt 6,3 MSEK.
- Uppdatering kring Insplorions strategiska utveckling och pågående nyckelaktiviteter.
Väsentliga händelser efter periodens slut
- Insplorion och MannTek tecknar avsiktsförklaring.
- Insplorion meddelar ledningsförändringar och inleder en strategisk översyn.
- Ytterligare information om uppföljningsordern från Consilium Safety Group värd 720 000 SEK.
Se VD Johan Rask kommentera och svara på frågor om delårsrapporten kl. 14.00 6:e november 2025, länk till mötet.
VD har ordet
Det tredje kvartalet präglades av fortsatt teknisk utveckling, framdrift i certifieringsarbetet och kommersiellt fokus.
Framsteg med Consilium
I början av kvartalet kommunicerade vi vår förväntan om en större order från Consilium på cirka 700 KSEK till en av deras kunder. Processen har tagit längre tid än förväntat, men i dagarna erhöll vi en orderbekräftelse på 720 KSEK.
Ordern omfattar sensorer där Insplorion ansvarar för ATEX-certifieringen och Consilium för de tester och granskningar som krävs för det marina certifikatet. Utöver detta kommer vi inom kort att leverera ett fåtal icke-certifierade sensorer till samma kund för testning i deras system.
Internationell synlighet och marint intresse
Under oktober deltog vi på Hydrogen World Technology Expo i Hamburg, världens största vätgasmässa. Intresset för våra lösningar var särskilt starkt inom det marina segmentet där användning av inert miljö med reducerad syremängd – den miljö NPS-P2 är utvecklad för – tycks etableras som en framtida säkerhetsstandard.
Insplorion valdes även ut att representera Sverige på Smart Energy Week i Tokyo, där vi visade upp NPS-P2 och etablerade kontakter med potentiella samarbetspartners i Asien. Vår närvaro på internationella arenor stärker kännedomen om bolaget och bekräftar relevansen i vårt erbjudande.
Nya samarbeten och marknadsutveckling
Efter kvartalets utgång tecknade vi ett Letter of Intent (LOI) avseende exklusivitet med Manntek, en ledande aktör inom tankmunstycken för vätgastankning. Syftet är att utvärdera hur vår sensor kan integreras i deras lösning för att höja säkerheten och effektivisera tankningsprocessen. Ambitionen är att inleda med en gemensam pilot för att bekräfta konceptet och därefter utvärdera formerna för ett långsiktigt samarbete.
Samtidigt med det positiva intresset märker vi nu en avvaktande hållning i marknaden till följd av längre beslutsprocesser och ett mer försiktigt investeringsklimat. Hydrogen Council rapporterar också att ökningstakten för antalet vätgasprojekt globalt minskat från cirka 50 % per år 2023–2024 till omkring 10 % under 2025. Branschen går helt enkelt igenom en mognadsfas.
Vår strategi är att fokusera på tillämpningsområden där vi ser mest konkret efterfrågan, såsom den marina sektorn.
Certifieringsarbete och strategisk översyn
ATEX-certifieringen fortlöper i samarbete med RISE som certifieringsorgan. Arbetet omfattar granskning av både kvalitetsledningssystem och så kallad typgranskning av själva produkten. All begärd dokumentation och de sensorer som krävs för testning har överlämnats som planerat, och vi inväntar nu återkoppling.
Mot bakgrund av marknadsläget och min aviserade avgång har styrelsen beslutat att genomföra en strategisk översyn av bolagets verksamhet och kommersiella förutsättningar. Som ett mindre bolag på en framväxande men ännu omogen marknad finns det utmaningar. Styrelsen kommer därför att noggrant analysera olika potentiella vägar framåt för långsiktig uthållighet.
Framåtblick
Vi står fortsatt starka i vår ambition att bidra till säker och effektiv användning av vätgas i energiomställningen. Med pågående certifiering, nya samarbeten och ett ökande intresse inom det marina segmentet tar vi sikte på nästa steg i Insplorions utveckling.
Göteborg
November, 2025
Johan Rask, VD
Rapporten finns även tillgänglig på bolagets IR-sida.