Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | Mid Cap Stockholm |
| Sektor | Informationsteknik |
| Industri | Infrastruktur |
Skifte till tillväxtområden; åtgärdsprogram på gång
Händelser under tredje kvartalet
- Nettoomsättningen minskade med 3 procent till 1 883 MSEK (1 951). Omsättningen ökade organiskt med 2 procent, tillväxten från förvärv uppgick till 1 procent och valutakurseffekterna påverkade negativt med 6 procent.
- Justerad EBITA uppgick till 146 MSEK (230), motsvarande en marginal om 7,7 procent (11,8).¹
- EBITA uppgick till -56 MSEK (230), motsvarande en EBITA-marginal om -3,0 procent (11,8), vilket inkluderar engångsposter om 202 MSEK.
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -82 MSEK (200), motsvarande en rörelsemarginal om
-4,3 procent (10,2).
- Resultatet för kvartalet uppgick till -123 MSEK (107).
- Resultat per aktie efter utspädning uppgick till -0,59 SEK (0,52).
- Försäljningen inom Data Center ökade med 43 procent.
- Justerad skuldsättning uppgick till 2,0 ggr baserat på justerad EBITDA på årsbasis.¹
- Skuldsättningen uppgick till 2,3 ggr, baserat på EBITDA på årsbasis, jämfört med 1,9 ggr den 31 december 2024.
- Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 154 MSEK (144).
- Hexatronic offentliggjorde ett åtgärdsprogram inom affärsområdet Fiber Solutions, med sammanslagning av produktion, organisationsanpassning i Europa och ökat fokus på utvalda tillväxtområden. De totala kostnads-besparingarna beräknas uppgå till 122 MSEK och nettoeffekten på EBITA till 110 MSEK på årsbasis, vilket kommer att realiseras från och med fjärde kvartalet 2025 och vara fullt realiserad vid slutet av första kvartalet 2026. Engångsposter beräknas uppgå till 230 MSEK, varav 125 MSEK i kassaeffekt. Under tredje kvartalet redovisades 202 MSEK av engångsposter.
- Styrelsen antog nya finansiella mål för varje affärsområde under kvartalet, för att bättre återspegla potentialen i koncernens olika segment.
Händelser efter kvartalets utgång
- Inga väsentliga händelser har inträffat efter kvartalets utgång.
VD har ordet
Data Center och Harsh Environment går fortsatt starkt; åtgärdsprogrammet för Fiber Solutions pågår
Under tredje kvartalet utvecklades verksamheten i linje med våra förväntningar med en försäljning som uppgick till 1,9 miljarder SEK, en organisk försäljningstillväxt på +2 procent och en justerad EBITA-marginal på 7,7 procent. Vi såg en stark utveckling inom båda affärsområdena Data Center och Harsh Environment, som återigen bidrog till mer än hälften av koncernens justerade EBITA. Affärsområdet Fiber Solutions har fortsatt motvind på marknaden, särskilt i den svaga FTTH-marknaden. Såsom kommunicerades i september har vi därför lanserat ett program för lönsamhetsförbättring för att anpassa våra kostnader och flytta resurser till framtida tillväxtsegment inom Fiber Solutions. I samband med detta har vi också introducerat en uppdaterad strategi för tillväxt och tydliggjort att vår ambition är att växa Data Center och Harsh Environment till ungefär hälften av koncernens verksamhet till 2028.
Mycket starkt resultat för Data Center
Affärsområdet Data Center såg en fortsatt stark tillväxt under kvartalet med en försäljning som uppgick till 334 MSEK varav organisk tillväxt på 39 procent och alla enheter bidrog till den starka utvecklingen. Lönsamheten var god med en justerad EBITA-marginal på 16,9 procent, vilket är 230 baspunkter högre än tredje kvartalet förra året.
Vi ser fortsatt stark efterfrågan från våra större kunder och kärnsegment. Dessutom breddar vi vårt erbjudande genom den fokuserade tillväxtsatsningen inom installationer av säkerhetssystem, audiovisuella lösningar och trådlösa nätverk för inomhusmiljöer.
Stabilt momentum för Harsh Environment
Försäljningen i Harsh Environment uppgick till 314 MSEK, en organisk ökning med 15 procent under kvartalet, och den justerade EBITA-marginalen uppgick till 11,1 procent. Det var särskilt glädjande att se att Rochester Cable levererade en tydlig marginalförbättring drivet av det pågående investerings- och förbättringsprogrammet som löper vidare. På marknaden fortsätter vi att se en robust aktivitet och efterfrågan, särskilt inom försvars- och energisektorerna.
Åtgärdsprogrammet är i full gång för Fiber Solutions
Som väntat är marknadsförhållandena inom affärsområdet Fiber Solutions fortsatt utmanande, särskilt för FTTH-segmentet. Den totala försäljningen minskade med -7 procent organiskt med nedgångar i alla tre huvudgeografierna EMEA, Nordamerika och APAC. Den justerade EBITA-marginalen om 5,4 procent var något lägre än förväntat, med fortsatt motvind på grund av prispress och minskade volymer i våra fabriker.
För att komma till rätta med marginalförsämringen och överkapaciteten har vi lanserat ett åtgärdsprogram i tre steg. Det första steget - att konsolidera vår närvaro – utvecklas väl och materialiseringen av programmet kommer gradvis att få effekt med full genomslagskraft i slutet av Q1 2026. Detta steg kommer att sänka kostnadsbasen med cirka 110 MSEK årligen och har en engångskostnad på 202 MSEK som påverkade resultatet negativt under kvartalet. De resterande kommunicerade engångsposterna för programmet förväntas redovisas under fjärde kvartalet. Parallellt är programmet också inriktat på bredare operationell effektivitet och tillväxtmöjligheter utanför FTTH-området, såsom transportnätverk och sjökabel där vi ser en stark efterfrågan.
Under kvartalet slutförde Hexatronic en global lansering av Viper Ease®, som är en uppgradering av den populära Viper Micro-kabeln med världsunik teknik som trasselfria bindgarner och torra innerslangar. Dessa innovationer gör det möjligt att minska installatörernas tidsåtgång för kabelförberedelser med 50–70 procent, vilket förbättrar deras TCO.
Starkt kassaflöde och minskad nettoskuld
Vi har fortsatt god finansiell flexibilitet för långsiktigt värdeskapande. Under det tredje kvartalet minskade vår räntebärande nettoskuld (exklusive IFRS 16) till 1 706 MSEK jämfört med 1 802 MSEK vid utgången av det andra kvartalet, med en justerad skuldsättningsgrad på 2,0 gånger proforma EBITDA. Vårt operativa kassaflöde uppgick till 154 MSEK under kvartalet, vilket motsvarar en kassagenerering om 117 procent.
Uppdaterade finansiella mål och strategi har presenterats
I september presenterades vår uppdaterade strategi och våra planer för att växa verksamheten under de kommande åren. I vår pågående ambition att ytterligare förbättra transparensen introducerade vi specifika finansiella mål för våra tre affärsområden, vilket visar på vår ambition att växa Harsh Environment och Data Center till cirka hälften av koncernens totala verksamhet till 2028.
Utsikter
För Fiber Solutions förväntas den utmanande marknadssituationen fortsätta under Q4 med den typiska säsongsmässigt lägre aktivitetsnivån. Vårt åtgärdsprogram fortsätter enligt plan och kommer att nå full effekt i slutet av första kvartalet 2026.
Inom Data Center förväntar vi oss att tillväxten fortsätter, men med ett säsongsmässigt långsammare Q4. Vi arbetar aktivt för att driva verksamheten mot ytterligare tillväxt och vill investera både organiskt och genom förvärv.
Inom affärsområdet Harsh Environment ser vi en stabil aktivitet på marknaden och fortsätter arbetet med att gradvis förbättra effektiviteten och lönsamheten i verksamheten, främst i dotterbolaget Rochester Cable.
Orderboken vid utgången av tredje kvartalet var i linje med föregående kvartal och uppgick till cirka 2,5 månaders försäljning.
Rikard Fröberg
VD och Koncernchef
Presentation
Hexatronic presenterar kvartalsrapporten vid en webbsänd telefonkonferens idag, fredagen den 24 oktober 2025, kl. 10.00. VD Rikard Fröberg, CFO Pernilla Lindén och vice VD Martin Åberg deltar.
Länk till webbsändning:
https://hexatronic-group.events.inderes.com/q3-report-2025/register
För registrering och deltagande via telefonkonferensen:
https://events.inderes.com/hexatronic-group/q3-report-2025/dial-in
Webbsändning och presentationsmaterial kommer att finnas tillgängligt på Hexatronics webbplats.