Onsdag 18 Mars | 06:49:39 Europe / Stockholm

Prenumeration

Vem äger bolaget?

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

2026-03-17 15:00:00

Hedin Mobility Group AB (publ) (”Bolaget”) begär godkännande från innehavarna av Bolagets seniora icke-säkerställda inlösenbara obligationer med rörlig ränta och ISIN SE0018742033 (”Obligationerna”) för att förlänga slutligt inlösendatum för Obligationerna och göra vissa ändringar i villkoren för Obligationerna (”Begäran”).

För att erhålla innehavarnas godkännande av Begäran har Bolaget i dag instruerat agenten, CSC (Sweden) AB, att inleda ett skriftligt förfarande avseende Obligationerna (det ”Skriftliga Förfarandet”) genom att sända kallelsen till det Skriftliga Förfarandet (inklusive röstningsinstruktioner) till de direktregistrerade ägarna och registrerade förvaltarna av Obligationerna som är upptagna i Bolagets skuldbok hos Euroclear Sweden per 16 mars 2026. Resultatet av det Skriftliga Förfarandet kommer att offentliggöras genom ett pressmeddelande i samband med att det Skriftliga Förfarandet avslutas. Avstämningsdagen är 24 mars 2026 och sista dagen för röstning i det Skriftliga Förfarandet är 7 april 2026.

Som närmare beskrivs i kallelsen till det Skriftliga Förfarandet avser Begäran bl.a. godkännande av: (i) en förlängning av Obligationernas slutliga inlösendatum med 15 månader till 7 oktober 2027, (ii) med hänsyn till förlängningen, ändring av inlösenpriset vid slutligt inlösendatum från 100 procent till 106 procent av nominellt belopp, (iii) införandet av en valfri förtida partiell inlösenrätt, som ger Bolaget möjlighet att lösa in Obligationerna, helt eller delvis, till stigande inlösenpriser före det nya slutliga inlösendatumet, (iv) införandet av ett åtagande om obligatorisk inlösen avseende likvider från vissa avyttringar av enheter och affärsområden vilka ska användas för förtida återbetalning av Obligationerna och Bankfaciliteterna (såsom definierat nedan) pro rata såsom närmare beskrivs i kallelsen till det Skriftliga Förfarandet, (v) borttagande av tillåtna utbetalningar till aktieägare och efterställda borgenärer och (vi) införandet av ytterligare begränsningar avseende tillåten skuldsättning och tillåten säkerhet (”Ändringarna”).

Ändringarna är villkorade av att långivarna under vissa bankfaciliteter som upptagits av Bolaget och dess dotterbolag till ett sammanlagt belopp om cirka SEK 5 500 000 000 (gemensamt ”Bankfaciliteterna”) förlängs till tidigast den 30 juni 2027. Långivarna under Bankfaciliteterna har godkänt en sådan förlängning villkorat av att löptiden för Obligationerna förlängs till den 7 oktober 2027, förbehållet vissa sedvanliga villkor. Vidare är Ändringarna villkorade av att Bolaget erhåller ett kapitaltillskott från sina huvudägare till ett sammanlagt nettobelopp om SEK 500 000 000 (varav SEK 400 000 000 tillskjuts kontant och resterande SEK 100 000 000 tillförs genom konvertering av ett befintligt aktieägarlån till eget kapital). Utöver kapitaltillskottet har Bolagets huvudägare åtagit sig att tillhandahålla en aktieägargaranti om SEK 250 000 000, vilken ska utbetalas till Bolaget om Bolaget inte uppfyller vissa finansiella åtaganden i Bankfaciliteterna.

Om Begäran godkänns av en erforderlig majoritet av innehavarna av Obligationerna kommer en samtyckesavgift uppgående till 0,50 procent av det nominella beloppet för varje Obligation att betalas till innehavarna, i enlighet med villkoren i kallelsen till det Skriftliga Förfarandet.

För mer information om det Skriftliga Förfarandet och en mer detaljerad beskrivning av Begäran, vänligen se kallelsen till det Skriftliga Förfarandet på Bolagets webbplats och agentens webbplats.

För att Begäran ska godkännas i det Skriftliga Förfarandet krävs, såsom beskrivs mer detaljerat i kallelsen till det Skriftliga Förfarandet, att (i) innehavare av Obligationer som representerar minst 50,00 procent av det justerade nominella beloppet deltar i det Skriftliga Förfarandet, och (ii) minst 66 2/3 procent av det justerade nominella beloppet för vilket innehavare av Obligationer avger svar i det Skriftliga Förfarandet samtycker till Begäran.

Innehavare av Obligationer som representerar cirka 76,38% av det justerade nominella beloppet har ingått röstningsåtaganden i vilka de förbinder sig att rösta för Begäran.

Ytterligare information om röstningskrav och viktiga datum för det Skriftliga Förfarandet finns i kallelsen till det Skriftliga Förfarandet.

Gernandt & Danielsson Advokatbyrå har agerat som juridisk rådgivare i samband med det Skriftliga Förfarandet.

För ytterligare information, kontakta Bolaget:
Anders Hedin
VD & Koncernchef
Telefon: +46 31-790 01 00
E-post: anders.hedin@hedingroup.com

Presskontakt
Magnus Matsson
Global Communications Director, Hedin Mobility Group
Telefon: +46 31-790 00 82
Epost: press@hedinmobilitygroup.com