Bifogade filer
Prenumeration
Enter Klimatfokus Ränta blir Pareto Klimatfokus Ränta
Fonden har under månaden bytt namn till Pareto Klimatfokus Ränta. Innehållet är dock detsamma – samma förvaltare och strategi. Enter Fonder har varit en del av Paretokoncernen sedan 2016 men verkar nu helt under namnet Pareto Asset Management. Namnbytet är en del av arbetet med att förenkla och samla verksamheten under ett gemensamt varumärke.
Pareto Asset Management har en lång historik som oberoende aktiv kapitalförvaltare med stark närvaro i Norden och på globala marknader. Totalt förvaltar koncernen över 110 miljarder kronor för både institutioner och privatpersoner.
Riskviljan tillbaka när tullarna avmattas
I maj fortsatte Donald Trump att dominera nyheterna, med fokus på tullar och handel. En ramöverenskommelse mellan USA och Storbritannien nåddes, och handelssamtal med Kina inleddes, vilket gav tillfällig tullavlastning. Förhandlingar med Europa ledde till att Trump sköt upp hotet om 50 % tullar till den 9 juli. Optimismen om tullavmattning och starka amerikanska ekonomiska data ökade riskviljan på marknaderna, vilket drev upp S&P 500 med cirka 6 %. Förväntningarna på Fed-räntesänkningar minskade från fyra till två för resten av 2025. En annan viktig händelse var att Trumps skattereform godkändes i Representanthuset med minimala marginaler. Samtidigt sänkte Moody’s USA:s kreditbetyg, vilket återaktiverade debatten om USA:s skuldnivå. Som följd steg amerikanska statsobligationsräntor med 30–35 punkter, och 30-årsräntan översteg 5 %. Kreditspreadarna förbättrades i både USA och Europa och är nu lägre än innan Trumps tullbesked i april.
I Sverige kom slutliga siffror för BNP-utvecklingen för första kvartalet. Tillväxten var svagare än tidigare prognoser och växte med endast 0,9 % jämfört med föregående år. Utfallet är även lägre än analytikers prognoser, inklusive Riksbankens. Detta ökar sannolikheten för en räntesänkning från Riksbanken i mitten av juni, även om de flesta bedömare troligen avvaktar. Räntemarknaden prissätter ungefär 50 % sannolikhet för en sänkning med 0,25 %.
Nya innehav och bra avkastning
Riskbilden var under månaden även positiv på den svenska företagsobligationsmarknaden. Efter turbulensen i april återvände riskviljan, vilket öppnade för fler bolag att emittera obligationer. Fonden har varit aktiv både på primär- och sekundärmarknaden och har adderat flera nya innehav från olika sektorer. Inom bank har vi investerat i en efterställd obligation från SEB, dansk DLR Kredit samt i isländska Arion. Vi har även investerat i medicinteknikbolaget Arjos första obligation samt fastighetsbolagen Stenvalvet.
Castellum fick under månaden höjt kreditbetyg från Moody’s, vilket speglar bolagets sunda risktagande. Fonden har obligationer från bolaget på totalt 3,6 %.
Avkastningen för månaden var betydligt högre än räntenivån, vilket förklaras av det starka risksentimentet som reflekteras i stigande obligationspriser