Styrelsen för Diadrom Holding AB (”Diadrom” eller ”Bolaget”) har idag beslutat att kalla till extra bolagsstämma den 4 februari 2026 för att föreslå en nyemission av aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Emissionen omfattar högst 3 640 820 nya aktier, innebärande en ökning av aktiekapitalet med högst 455 102,50 kronor, och förväntas tillföra bolaget maximalt cirka 5,4 MSEK före emissionskostnader. Teckningskursen föreslås fastställas till 1,50 SEK per aktie. Bolagets tre största aktieägare har gjort teckningsåtaganden om att teckna sina respektive delar av emissionen vilket motsvarar 34 procent.
Styrelsen har beslutat om nedanstående villkor under förutsättningar att den extra bolagsstämman godkänner förslaget.
Sammanfattning
- Vid full teckning i Företrädesemissionen tillförs Bolaget cirka 5,4 MSEK före avdrag för emissionskostnader. Emissionskostnaderna för Företrädesemissionen beräknas uppgå till cirka 0,4 MSEK, vilket innebär att Bolaget förväntas tillföras en nettolikvid om cirka 5 MSEK.
- Nettolikviden från Företrädesemissionen avses användas till följande ändamål angivna i prioritetsordning:
- Satsning på nytt affärsområde som riktar sig mot försvarsindustrin 3 MSEK (60 procent)
- Stärka rörelsekapitalet med 2 MSEK (40 procent)
- Teckningskursen i Företrädesemissionen föreslås uppgå till 1,50 SEK per aktie.
- Den som på avstämningsdagen torsdagen den 12 februari 2026 är aktieägare i Diadrom har företrädesrätt att teckna nya aktier i Företrädesemissionen.
- En (1) aktie i Bolaget ska berättiga till en (1) teckningsrätt. 2 teckningsrätter ger rätt att teckna en (1) ny aktie.
- Aktieägare som väljer att inte delta i Företrädesemissionen kan komma att få sin ägarandel utspädd med upp till cirka 33,3 procent men har möjlighet att ekonomiskt kompensera sig för utspädningseffekten genom att sälja sina teckningsrätter.
- Teckningsperioden i Företrädesemissionen beräknas löpa från och med den 18 februari 2026 till och med den 10 mars 2026.
Bakgrund och motiv
Diadrom är en svensk koncern verksam med att leverera produkter och tjänster inom Diagnostik för Autotech och möjliggör därigenom för företag att realisera och exploatera större potential i sina produkter och tjänster. Diadroms lösningar för diagnostik av Autotech är mycket relevanta för det mjukvarudefinierade fordonet, eftersom mjukvarans ökande betydelse i fordon skapar ett behov av avancerade diagnostiska verktyg och expertis. Det mjukvarudefinierade fordonet förlitar sig på mjukvara för många av dess egenskaper och funktioner. Det innebär att när fordonet blir mer mjukvarucentrerat kommer efterfråga på avancerade diagnostiska lösningar att öka.
Ledningen och styrelsen har identifierat ett strategiskt område inom försvarssektorn där Bolagets kunskap och produkter inom diagnostik och kvalitetssäkring kan tillföra stort värde. Det gäller inte minst den militära fordonsflottan, där krav på att fordonen inte får vara spårbara är väsentlig. Det mjukvarudefinierade militärfordonet har samma behov av diagnostik och uppdateringar som konventionella fordon men ställer också en rad ytterligare krav.
För att möjliggöra utvecklingen av ett ytterligare affärsområde och samtidigt stärka koncernens finansiella ställning föreslås därför en företrädesemission.
Bolaget har inte tagit en emissionsgaranti. De tre största ägarna i bolaget, med tillsammans 34% av kapitalet, har dock meddelat att de avser teckna sin andel i emissionen.
Användning av emissionslikvid
Vid full teckning av i Företrädesemissionen tillförs Bolaget en nettolikvid om cirka 5 MSEK efter avdrag för emissionskostnader om cirka 0,4 MSEK. Av emissionslikviden avses 3 MSEK användas för att finansiera utvecklandet av ett nytt affärsområde inriktat mot försvarsindustrin och 2 MSEK ska stärka rörelsekapitalet i koncernen.
Företrädesemissionen
Emissionen omfattar högst 3 640 820 nya aktier till en teckningskurs om 1,50 SEK per aktie, vilket innebär ett totalt emissionsbelopp om cirka 5,4 MSEK före emissionskostnader. Före emissionen uppgår antalet aktier i bolaget till 7 281 640, och efter genomförd emission kommer antalet aktier att uppgå till högst 10 922 460. För aktieägare som inte deltar i emissionen motsvarar detta en utspädning om cirka 33,3 procent. Teckningsperioden löper från den 18 februari – 10 mars 2026. Avstämningsdag är 12 februari 2026. Bolagets tre största aktieägare har gjort teckningsåtaganden om att teckna sina respektive delar av emissionen vilket motsvarar 34 procent.
De fullständiga villkoren för Företrädesemissionen kommer att finnas i det informationsdokument som beräknas offentliggöras omkring den 17 februari 2026.
Indikativ tidplan för företrädesemissionen
Nedanstående tidplan är preliminär och kan komma att ändras.
| Kallelse till extra bolagsstämma | 21 januari 2026 |
| Extra bolagsstämma | 4 februari 2026 |
| Sista dag för handel i aktien inklusive teckningsrätt | 10 februari 2026 |
| Första dag för handel i aktien exklusive teckningsrätt | 11 februari 2026 |
| Avstämningsdag för deltagande i företrädesemissionen | 12 februari 2026 |
| Offentliggörande av Informationsdokument och emissionsbroschyr | 17 februari 2026 |
| Handel med teckningsrätter (TR) | 18 februari 2026 – 5 mars 2026 |
| Handel med betalda tecknade aktier (BTA) | 18 februari 2026 – vecka 15 2026 |
| Teckningsperiod | 18 februari 2026 – 10 mars 2026 |
| Offentliggörande av utfall | 12 mars 2026 |
Emissionsinstitut
Nordic Issuing AB agerar emissionsinstitut i Företrädesemissionen