Cint har ansökt om avnotering av sina aktier från Nasdaq Stockholm
Den 27 april 2026 offentliggjorde ett konsortium som idag består av Triton Fund 6 och Bolero Holdings SARL, genom TriCarbs BidCo AB, (”Budgivaren”) ett offentligt uppköpserbjudande (”Erbjudandet”) till aktieägarna i Cint Group AB (publ) (”Cint”). Den 16 juli 2026 offentliggjorde Budgivaren att Erbjudandet hade accepterats i sådan utsträckning att Budgivaren kommer att bli ägare till 93,0 procent av samtliga aktier i Cint vid utbetalning av vederlaget i Erbjudandet som förväntas inledas omkring den 22 juli 2026. Budgivaren har även meddelat styrelsen för Cint att Budgivaren kommer att påkalla ett tvångsinlösenförfarande beträffande de aktier i Cint som Budgivaren inte redan äger och begärt att styrelsen för Cint ansöker om avnotering av aktierna i Cint från Nasdaq Stockholm.
Mot denna bakgrund har styrelsen i dag, i enlighet med Budgivarens begäran, ansökt om avnotering av aktierna i Cint från Nasdaq Stockholm. Cint kommer att offentliggöra vilket datum som blir sista dag för handel så snart Cint har erhållit besked om detta från Nasdaq Stockholm.
Eftersom aktierna i Cint förväntas bli avnoterade från Nasdaq Stockholm har styrelsen för Cint beslutat att inte publicera någon delårsrapport för perioden januari‒juni 2026. Om aktierna inte skulle avnoteras enligt förväntan kommer Cint att offentliggöra ett nytt datum för publicering av delårsrapporten, vilket i sådant fall kommer att ske senast den 31 augusti 2026.